BMW Motorrad Македонија

R 1250 RT

Работете го тоа на свој начин.

Новиот BMW R 1250 RT ви дава слобода, повеќе од кога било досега. Променливата контрола на брегастата осовина во системот BMW ShiftCam обезбедува супериорно непречено возење и удобност. За брзо свртувања и огромен вртежен момент на правата делница. Новиот двоцилиндричен боксер мотор и неговите 136 ks со зафатнина од 1250 ccm ви дава лесна можност да ги доживеете селските предели. А вашиот RT е единствен благодарение на новите опции за индивидуализација: Тоа е вашето патување, тоа е вашиот мотоцикл.

Создаден за патување.

Очекувањето и возбудата се најубавите придружници на секое патување. Кога ќе го стартувате вашиот R 1250 RT, можете да ги почувствувате супериорните карактеристики на двоцилиндричниот боксер мотор. Неговите перформанси и подобрениот возачки карактер се воодушевувачки во секој опсег на брзината на моторот: променливата контрола на коленестото вратило на BMW ShiftCam обезбедува непречено ослободување на моќност во целиот опсег на брзината на моторот и ја подобрува вашата контрола. Благодарение на поголем волумен и моќност со поголема ефикасност, вашето задоволство при возењето се интензивира од километар до километар. Кривата со висок вртежен момент, еластичноста и неодоливата моќност со помалку промени во брзината брзо стануваат придружници без кои е невозможно.

Ова е ново.

BMW Motorrad Spezial.

Сега имате уште повеќе опции да го направите BMW R 1250 RS свој сопствен мотор: без разлика дали ќе се одлучите за една од опциите за дизајнерски пакет Opcija 719 Classic и Storm или HP пакетот, сите три се исклучително ексклузивни и висококвалитетни опции за индивидуализација во самата фабрика. Покрај тоа, можете да го прилагодите вашиот мотоцикл со новите Опции 719 тркала Classic и Sport за дополнително да го прилагодите на вашиот личен вкус – исто така во фабриката.

Помош при стартување за узгорница на HSC како стандард.

Стандардната помош при стартувањена на угорница HSC  го олеснува тргнувањето на угорници. Бидејќи со помош на рачката на рачната сопирачка, задната сопирачка лесно се активира.

HP спортски пригушувач.

HP спортскиот пригушувач му дава на вашиот R 1250 RT робусен звук и спортски изглед. Пригушувачот е направен целосно од титаниум.

Контрола на динамична сопирачка (DBC).

DBC ви помага при кочење во итни случаи како реакција како на често несаканата примена на гасот во таква исклучителна ситуација: контролната интервенција го намалува вртежниот момент на моторот и во исто време системот ја зголемува силата на сопирање на задното тркало. Ова иам за резултат за зголемена безбедност и оптимално користење на моќта на кочење за стабилизирање на вашиот мотоцикл и да се скрати растојанието за кочење. За чувство на супериорна самодоверба на патувањето.

Мотор
Тип Четиритактен  реден  дво-цилиндричен мотор со ладење на воздух/течност, две осовини во главата на цилиндарот, една балансна осовина и варијабилен тајминг на моторот BMW ShiftCam.
Дијаметар x од 102,5 mm x 76 mm
Зафатнина 1.254 cc
Номинална моќност на излез 100 kW при 7.750 вртежи во минута
Мах. вртежен момент 143 Nm при 6.250 вртежи во минута
Сооднос на компресија 12,5 :1
Контрола на мешавина / управување со моторот Електронско вбризгување во усисната цевка
Контрола на емисија Три-насочен каталитички конвертор на затворена јамка, стандард емисија на ЕУ-4
Стандард за емисија 110 g/km
Перфоманси / потрошувачка на гориво
Највисока брзина преку 200 km/h
Потрошувачка на гориво на 100 км врз основа на WMTC 4,75 l
Тип на гориво Безоловен супер, октански број 95 (RON)  регулација на адаптивно квалитетно гориво (91 до 98 RON)
Електричен систем
Алтернатор трофазен алтернатор 508 W (номинална моќност)
Акумулатор 12 V / 12 Ah, без одржување
Трансмисија на моќноста
Квачило Подмачкано квачило со масло, хидраулично
Менувач Шестбрзински менувач со константна мрежа и запци на завртката на запчаникот
Секундарен погон Погонска осовина
Шасија / сопирачки
Рам Рамка од две дела, предната заштрафена на задниот дел, носач на тежината на моторот
Локација на предното тркало / суспензија BMW Motorrad Telelever; дијаметар на столб 37 mm, централна нога на пружината
Локација на задното тркало / суспензија Вилушка од леан алуминиум еднострана со BMW Motorrad Paralever систем; со WAD потпирач (амортизирање зависно од движење), хидраулички со подесување предходно оптеретување (континуирано варијабилно) кај воланот, амортизација на одскокнување со подесување кај воланот
Поместување на суспензијата напред / назад 120 mm / 136 mm
Осовинско растојание 1.485 mm
Затур 99,6 mm
Агол на главата на управувачот 64,1°
Тркала Лиени алуминиумски тркала
Фелна, предна 3,50” x 17”
Фелна, задна 5,50” x 17”
Гума, предна 120/70 ZR 17
Гума, задна 180/55 ZR 17
Сопирачка, предна Сопирачка со два дискови, подвижни дискови на сопирачката, дијаметар од 320 мм, 4-клипна радијална шепа на сопирачката
Сопирачка, задна Сопирачка со еден диск, со дијаметар од 276 mm, дво-клипна шепа за сопирање
ABS BMW Motorrad Integral ABS (делумно интегрален)
Димензии / тежина
Висина на седиштата 805 / 825 mm (OE ниско седиште: 760 / 780 mm; OE високо седиште: 830 / 850 mm)
Внатрешна крива на ногата, без оптоварување со тежина 1.810 / 1.850 mm (OE ниско седиште: 1.740 / 1.780 mm; OE високо седиште: 1.875 / 1.915)
Корисна зафатнина на резерварот околу 25 l
Резерва околу 4 l
Должина 2.222 mm
Висина (без огледала) min. 1.405 mm; max. 1.570 mm
Ширина (без огледала) 985 mm
Неоптеретена тежина, подготвен за патување, со полн резервар 1) 279 kg
Дозволена вкупна тежина 505 kg
Носивост (со стандардна опрема) 226 kg

Техничките податоци се однесуваат на неоптеретена тежина (DIN)
1) Во согласност со насоките VO (EU) 168/2013 со сите течности, стандардната опрема и горивото од најмалку 90% од корисната зафатнина на резерварот.

HP ДЕЛОВИ.

HP Спортски пригушувач

Најдобро совршенство: висококвалитетен пригушува за навестување од титаниум, со завршно капаче од карбон, обезбедува робустен звук и спортски изглед. Покрај тоа, спортскиот пригушувач од производителот Акраповиќ е полесен од стандардниот пригушувач.

БАГАЖНИК.

Лесна бела алуминиумска горна кутија за патување

Големата, водоотпорна горната кутија, со волумен од 49 l, нуди многу простор и е опремена со стандардна перница за наслонување. Може да се монтира директно на стандарден носач на багаж со само еден брз потег.

Внатрешни торби за кутија за патување и горна кутија за патување.

 • Соодветните внатрешни торба за патнички кутии и горни кутии за патување прават ред во вашиот багаж и го олеснуваат ставањето и вадењето на работите.
 • Благодарение на рачката и ременот за рамо, торбата може да се носи брзо и лесно во рака.
 • Практичните детали вклучуваат дополнителни надворешни џебови, тристран патент–затварач на внатрешната торба за кутии и широко отворен капак на внатрешните бисаги за горната кутија.

Торба за резервоар, 11 l

 • Торбата за резервоар со внатрешноста која може да се заклучи (волумен приближно 11 l) и џебот за папката е многу водоотпорен.
 • Во надворешен џеп кој ја одбива водата, може безбедно да се држи полиетиленска боца од 0,5 l.
 • Со рачка за носење и ремен кој може да се отстрани.

ДИЗАЈН.

Хромирани лајсни за кутии

Висококвалитетни и убави украсни лајсни за кутии хромирани се и му даваат на мотоциклот посебен и елегантен изглед.

Горна кутија за патување со хромиран капак

Горната кутија за патување може да има и хромирана завршница на капакот, кој во комбинација со хромирана украсна лајсна резултира има хармоничен вкупен впечаток.

Хромиран управувач и тегови

Хромиран управувач и теговите се совршено ускладени со други акценти, како што се елегантната хромирана лента за кутијата и горната кутија.

ЕРГОНОМИЧНОСТ И КОМФОР.

Комфорна шофершајбна

Повисока и поширока комфорна шофершајбна, овозможува максимален  комфорт при патување во сите временски услови. Се истакнува благодарение на исклучителната аероакустика и премачкувањето што ја прави отпорна на гребнатини и обезбедува трајна транспарентност.

Ниско возачко седиште со греење, црно

 • Црното возачко седиште е 45 mm пониско од вообичаеното седиште, овозможува полесно седење на мотоциклот и го подобрува пристапот до земјата.
 • Седиштето може да се инсталира на две позиции, за да се обезбеди висина на седиштето од 760 или 780 mm.
 • Покрај тоа, му дава на возачот одлична удобност за многу километри безгрижно возење.

НАВИГАЦИЈА И КОМУНИКАЦИЈА.

BMW Навигатор VI

 • Со мултифункционалниот Навигатор VI, планирањето на маршрутата е детска игра.
 • Систем со 16 GB флеш меморија и tač skrin дијагоналата пет инча е секогаш сигурен водич.
 • Благодарение на кружниот поларизирачки филтер (CPOL), водоотпорен екран лесно може да се прочита дури и на директна сончева светлина. Екранот со висока резолуција во куќиштето како смартфон ги обезбедува сите најважни информации и неопходен преглед во секоја ситуација.
 • Бројните дополнителни функции го прават планирањето и патувањето возбудливо искуство. Ова ви овозможува да креирате патека-рута според личната наклонетост за да уживате во возењето на кривудави странични патишта со малку сообраќај. На непознат терен, опцијата „таму и назад“ е особено корисна, затоа што секогаш ќе завршите со сигурност на местото на поаѓање.
 • Bluetooth конекцијата со системот за комуникација BMW Motorrad и изборната апликација Smartphone Link овозможуваат мултимедијална забава при возење: најавувања за навигација, телефонски повици и музика, како и добивање временска прогноза или информации за гужва во сообраќајот, без никакви проблеми.
 • Заедно со подготовката на навигацијата, достапни се и дополнителни функции како „My Motorcycle“, а може да се контролира и со помош на мултиконтролерот на рачката на воланот.
 • Секој што ќе се определи за претходно вградени мапи, ќе остане секогаш во тек благодарение на доживотното ажурирање на мапите.

БЕЗБЕДНОСТ.

Штитник за главата на цилиндер.

Во секој случај, Штитник за главата на цилиндерот од не’рѓосувачки челик обезбедува целосна заштита од оштетување.

Безбедносна навои за капачето за долевање са масло, црна.

Мал, но елегантен: овој безбедносен навој може да се заклучи со користење на специјален клуч Ален клуч, изработен е од брусен алуминиум и спречува неовластено отстранување на капачето за полнење на маслото.

Помошни LED фарови.

 • Јаките помошни LED фарови во компактно алуминиумско куќиште, гарантира дека може подобро да гледате и да видите подобро виден и во магла, дожд или снег.
 • Во исто време, тие го олеснуваат диференцираното осветлување на патиштата и служат како совршен додаток на фаровите, со нивната бела светлина која наликува на дневна светлина.
 • LED технологијата обезбедува работење скоро и без абење.