BMW Motorrad Македонија

C 650 GT

Патувајте без напор низ урбаната џунгла.

Освојте го градот или излезете од него, зависи од вас. Направете сè што сакате со уживање со BMW макси скутерот C 650 GT.

Моќниот и хармонично подесен агрегат со 44 kW (60 ks) ве прави лесно да ги преминувате долгите делови. Но, тоа не е сè што ќе сакате за C 650 GT – неговото лесно ракување ќе ви овозможи особено удобно возење, дури и во градот. Овој макси скутер исто така нуди одличен простор за складирање за својата класа заедно со одлична заштита од ветер и други временски услови.

C 650 GT е најексклузивниот и иновативен макси скутер во BMW Motorrad. Целосно развиениот ASC сега доаѓа како стандард во вид на додаток за ABS што ја зголемува безбедноста кога условите на патот стануваат непредвидливи преку активни интервенции во системот за управување со моторот. Светлата за дневно возење се прилагодуваат автоматски на условите на осветлување.

Иновативен безбедносен додаток во форма на дополнителен SVA (помош при преглед на страните) е особено корисен во урбаните услови за возење бидејќи ги предупредува возилата кои доаѓаат од „мртов“ агол со брзина до 80 км на час.

Широк спектар на опции и додатоци ја комплетираат целокупната слика на овој врвен макси скутер.

Агрегат
Тип Двоцилиндричен четиритактен агрегат со водено ладење, 4 вентили по цилиндар, 2 горни брегасти осовини и подмачкување на сув картер
Дијаметар х цилиндар 79 mm x 66 mm
Кубикажа 647 ccm
Номинална моќност 44 kW (60 ks) на 7.750 rpm, 35 KW (48 PS) на 7.000 Во/мин
Максимален вртежен момент 63 Nm со 6.000 вртежи, 54 Nm со 4.250 Во/мин
Сооднос на компресија 11,6:1
Контрола на мешавина / управување со агрегат BMS-E2 дигитално управување со мотор
Контрола на емисии на издувни гасови Затворени јамки со 3 премини низ катализаторот, емисиски стандард EU-4
Перформанси / потрошувачка на гориво
Максимална брзина 180 km/h
Просечна потрошувачка на 100km 4.6 l
Вид на гориво Премиум гориво, безоловен 95 (октани)
Електричен систем
Алтернатор Трофазен генератор 508 W
Акумулатор 12 V / 14 Ah
Пренос на моќност
Квачило Центрифугално квачило
Менувач CVT менувач
Погон Погонски ланец подмачкуван со масло
Шасија / Сопирачки
Рам Конструкција од челични цевки со алуминиумски лиени единици (додатоци)
Позиција на предно тркало / суспензија Вилушка наопаку Ø 40 mm
Позиција на задно тркало / суспензија Еднострана вилушка со слободно движење
Пренос на суспензија преден / заден 115 mm / 115 mm
Меѓуосовинско растојание 1.591 mm
Наваленост на управувачот 92 mm
Агол на управувачот 64,6°
Тркала Алуминиумски тркала
Рам, напред 3,50 x 15″
Рам, позади 4,50 x 15″
Гума, напред 120/70 ZR 15
Гума, позади 160/60 ZR 15
Предна сопирачка Сопирачка со двоен диск, дијаметар 270 mm, 2-клипна шепа
Задна сопирачка Сопирачка со еден диск, дијаметар 270 mm, 2-клипна шепа
ABS BMW Motorrad ABS
Димензии / тежина
Должина 2.235 mm
Ширина (вклучувајќи ги ретровизорите) 916 (785) mm
Висина (без ретровизори) 1.411 mm
Висина на седиште, без оптоварување со тежина 805 mm
Должина на просторот за нозе, без оптоварување со тежина 1910 mm
Маса на празен мотоцикл, спремен за пат, со полн резервар 1) 261 kg
Дозволена вкупна маса 445 kg
Дозволена носивост (со стандартна опрема) 184 kg
Употреблива зафатнина на резерварот 15,5 l
Резерва 3 l

Техничките податоци се на тежина на празен мотоцикл (DIN)
1) Во согласност со упатсвото 93/93/EEC со сите течности и најмалку 90% од полниот резервар

ДИЗАЈН

Ексклузивно седиште

Еден поглед и ќе посакате да седите на него. Ексклузивното седиште е украсено со посебни шевови и површинска текстура, а седиштето е опремено со греач (одвоен со  дел за седење на возачот и патникот).

 • Материјалите, боите и украсните шевови му даваат на седиштето посебен изглед.
 • Висококвалитетниот капак на седиштето е изработен од посебна текстура на скај
 • Во две нијанси со црна / сива боја со додавање на кварцни сиви шевови
 • Висината на седиштата и должината за седење се исти како и стандардните седишта

Хромирани додатоци

Хромирано обложениот држач за нозе и управувач особено го истакнуваат изгледот на макси скутерот и неговата ексклузивност.

 • Хромирано обложен држач за нозе и управувач
 • Го подобрува и истакнува изгледот на мотоциклот
 • Може да се нарача одделно или заедно во зависност од желбата
 • Заменете ги претходните нехромирани стандардни делови
 • Во некои случаи, можно е да се комбинира бравата на скутерот со хромиран управувач.

 

УДОБНОСТ

Греач за рачките на управувачот

Топли раце на допир на копче! Грејачот за рачките  на управувачот со три подесувања (прилагодете го нивото 1 или 2 или автоматско прилагодување на грејачот врз основа на надворешна температура). Исто така достапно и како додатна опрема.

 • Греачот на рачката на управувачот може да биде дополнително вграден во секој момент.
 • Заменете ги моменталните рачки на управувачот (новата мултифункционална контрола мора да биде на десната страна на управувачот)
 • Достапно и како додатна опрема

Заштита на седиштето од дожд

Лесна, водоотпорна, заштитна, обезбедена под седиштето со гумичка. Лесно се склопува и пакува во својата транспортна торба.

 • Лесна, водоотпорна, заштита за седиште.
 • Издржлива, штити од УВ зраци, дише, отпорен на нечистотија.
 • Одговара на сите седишта (стандардно,помало или ексклузивно)
 • Се монтира со еластична обвивка преку седиштето
 • Се испорачува во мала торба за да може да се чува под седиштето
 • Материјал: Најлон со водоотпорна полиуретанска обвивка
 • Бои: црна боја со сиви светлуцави шевови на страната
 • Со натпис на BMW Motorrad модел

Штитници од ветер

Ефективна заштита од ветер за рацете на возачот. Црните пластични штитници од ветерот се прицврстени на предната маска на мотоциклот.

 • Заштита од ветер за рацете на возачот
 • Цврсто прикачен на предната маска
 • се испорачува со упатство за монтирање
 • Материјал: пластика (основа изработена од полипропилен, обложена со полиуретанска пена)
 • Боја: црна

Надстрешница за скутер

Лесно и брзо да се монтира, оваа водоотпорна заштитна надстрешница  оптимално ги штити вашите омилени панталони од прскања на страната и, доколку е потребно, дополнително ги загрева нозете. Може да заштити и од кражба во комбинација со опционално заклучување на скутер.

 • Лесна, водоотпорна заштитна надстрешница која обезбедува одлична заштита за нозете на возачот и долниот дел од телото од ветер, дожд или нечистотија.
 • Надворешниот дел е изработен од полиестер / полиуретан со најлонска внатрешна обвивка
 • Полиестерско flis -руно, кое може лесно да се одлепи ако не е потребно, обезбедува заштита од студот.
 • Заедно со водоотпорната заштита за седиштето, може да се чува во торбата во задниот дел.
 • 3-те џебови со врвки (со шнирање) обезбедуваат можност за складирање на помали работи (еден одозгора е водоотпорен), два од страна (голема отпорност на влага)
 • Може да се користи како заштитен капак за бравата на управувачот и како точка за врзување со опциската брава  на скутерот.
 • Светлуцавиот рефлективен дизајн од двете страни овозможува лесно забележување
 • Лого BMW Motorrad од двете страни и на торбата за складирање.
 • Брзо и лесно монтирање на мотоциклот со помош на копче и Tenax прицврстувач.
 • Пониската, задна врска од двете страни има 2 поврзани O-прстени за безбедност. Ова обезбедува стапалата брзо и лесно да се спуштат на земја во случај на опасност.
 • Може да се користи и како заштита од кражба во комбинација со опционално заклучување на скутерот
 • Препорачаната максимална брзина при употреба на надстрешницата за скутер е 130 км на час
 • Боја: црна

Прекривка за скутер

Лесната, водоотпорна прекривка го штити вашиот макси скутер од дожд, нечистотија и други влијанија од околината. Изработена од издржлив и УВ заштитен материјал.

 • Лесен, водоотпорен најлон покриен со водоотпорна полиуретанска постава
 • Заштита од дожд, нечистотија и други влијанија од околината.
 • Издржлив, штити од УВ зраци, отпорен на нечистотија и пропустлив на пареа
 • Зазема малку повеќе простор доколку се чува во торба
 • Боја: црна
 • Сиво BMW Motorrad лого на врвот

Пониско седиште

Ова седиште е пониско за 20 мм, што го олеснува искачувањето и спуштањето. Достапно и како додатна опрема.

 • Пониско седење.
 • Долното седиште (20 mm пониско од стандардното) ви овозможува полесно да дофатите до земјата
 • Висина на седење: 785 mm (стандард: 805 mm)
 • Површина на местото за седење: 1855 mm (стандард: 1910 mm)
 • Боја: црна
 • Материјал: високо квалитетна вештачка кожа (иста како и стандардната)
 • Достапно и како додатна опрема

Седиште со греење

Седиштето со греење има неколку подесувања и може да се прилагоди посебно за возачот и совозачот, така што нуди неверојатно уживање при возењето дури и кога времето е постудено. Достапно и како додатна опрема.

 • Загреаното седиште го заменува стандардното седиште.
 • Се работи за иста висина на седишта, како и површината местото за седење со опционална функција за греење на стандардното или ексклузивно седиште.
 • Задолжителен е дополнителен адаптер за загревање на седиштата и нова мултифункционална контрола на десната рачка на управувачот.
 • Загреаното седиште за возачот и совозачот може да се прилагоди независно еден од друг (со помош мултифункционална контрола на воланот на возачот и преку копчиња од страната на совозачкото седиште)
 • Достапно и како додатна опрема

Потпирач за грбот на совозачот

Удобен, тапациран и обложен со црна вештачка кожа, потпирачот за грбот на совозачот го прави возењето уште поудобно и може да се користи во комбинација со носaч за багаж (без куфер за патување).

 • Удобен, тапациран и обложен со црна вештачка кожа
 • Ја зголемува удобноста во возењето за совозачот на долгите патувања
 • Се монтира на задните држачи за раце
 • Може да се користи со носечки багаж (без куфер за патување)

 

ПРОСТОР ЗА СКЛАДИРАЊЕ

Куфер за патување

Водоотпорниот капак на куферот може да биде во боја со макси скутер. Дополнителниот (интегриран) потпирач за грб ја зголемува удобноста за совозачот.

 • Водоотпорен пластичен куфер со голем капацитет со максимална обвивка во боја на скутер.
 • Капацитет приближно. 35 литри
 • Има задно светло око на мачката на капакот.
 • Тежина: 4,5 кг во просек
 • Максимално оптоварување: 5 кг
 • Препорачана максимална брзина со куфер: 130 км на час
 • Куферот може да се заклучи, постои можност за централно заклучување со заклучување на мотоцикл
 • Избор: внатрешна торба за куфер, интегриран потпирач за грб што ја зголемува удобноста на патникот
 • Може да се користи само со багажник за багаж
 • Не може да се користи во комбинација со потпирачот за грб на совозачот
 • Покривка за куфер во боја на мотоцикл.

Внатрешна торба за куфер за патување

Практична, цврста внатрешна торба со водоотпорен главен оддел кој осигурува вашите работи секогаш да се заштитени. Просторот во куферот е целосно искористен и се пакува многу лесно.

 • Практична внатрешна торба за патен куфер
 • Одлична за максимално искористување на капацитетот на вашиот куфер
 • Еден главен (поголем) дел на дното и еден помал дел на горниот дел
 • Водоотпорен главен (поголем) оддел благодарение на затворената внатрешна торба со патент како на спортски торби
 • Голем шнир кој овозможува лесен пристап до помали и поголеми прегради на внатрешната торба
 • Еден внатрешен џеб со шнир и на поголемите и помалите прегради.
 • Стабилно дно на торбите EVA и засилени страни за одржување на правилна и цврста конструкција
 • Прилагодлива висина, пренослив, со рачка за носење на рамото
 • задна рачка за носење
 • „BMW Motorrad“ лого на задната страна
 • Боја: црна

Торба за централен тунел

Совршено одговара за макси скутер и нуди 12 литри капацитет, водоотпорен главен оддел, рачка за носење на рамо и горен џеб за мали предмети. Лесно и брзо се монтира и отстранува.

 • Практична торба во близина на нозете на возачот
 • Одличен одговара за централниот тунел за скутер
 • Надворешниот материјал е цврст и лесен за одржување и е направен од полиестер / полиуретан
 • Долниот дел е изработен од EVA со пдодаток против лизгање
 • Големина: во просек 12 литри
 • Една голема главна преграда на дното и една помала преграда на врвот која што има прегради како полесно би се складирале помали предмети
 • Водоотпорен главна (поголема) преграда благодарение на затворената внатрешна вреќичка со патент како на спортски торби
 • Голем шнир од врвки овозможува лесен пристап до помали и поголеми прегради на внатрешната торба
 • По еден внатрешен џеб со шнирање со брвки и на поголемите и помалите прегради.
 • Стабилно дно на торбите и зајакнати страни за да се одржи правилна поставеност и крута конструкција
 • Височината се подесува, пренослив, со рачка за носење на рамо
 • Позади рачка за носење
 • Лого BMW Motorrad на предната страна и на врвот број на модел
 • Брзо и лесно монтирање на мотоциклот благодарение на две копчиња кои лесно се закопчуваат. Двата држачи се поврзани на мотоциклот со помош на гумена лента со две копчиња кои лесно се закопчуваат (Velcro). Торбата е прицвртсена на гумени ленти со копчиња. Гумената лента може да остане на мотоциклот дури и кога се вози без торбата за централен тунел.
 • Испорачаниот пакет вклучува упатства за монтирање и склопување
 • Димензии (WxDxH): просечно 30x25x27 см
 • Максимална носивост: 5 кг
 • Препорачана максимална брзина со торба за централен тунел: 130 km/h
 • Боја: црна

Носач за багаж

На стабилниот носач за багаж со атрактивен дизајн можете да монтирате куфер за патување или друг поголем пакет со багаж. Наслонот за грб може да биде монтиран во исто време.

 • Стабилен носач за багаж со атрактивен дизајн
 • За прицврстување на куфер за патување или друг поголем пакет со багаж
 • Носач на багаж (без куфер за патување) може да биде поставен во комбинација со поголем наслонувач за грбот на совозачот
 • Испорачаниот пакет вклучува и упатства за монтирање
 • Достапен и како дополнителна опрема
 • Бои: бела алуминиум, црна (долен дел)

Мрежа за разделување на багажникот

Поделете го багажникот под седиштето во две прегради за да транспортирате помали предмети. Може лесно и брзо да се монтира и отстрани, лесно да се спакува ако не се користи.

 • Мрежичка за да се раздели просторот за багаж под седиштето
 • Го дели просторот на багажникот на два дела (предна и задна) за да се транспортираат помали предмети
 • Може лесно и брзо да се монтира и отстрани благодарение на копчињата
 • Ако не се употребува, мрежичката за разделување на багажникот може да се чува во багажникот под седиштето или во предната преграда за складирање на ситни предмети (зафаќа малку простор)
 • Може да се користи во комбинација со разни видови седишта (пониски, ексклузивни)
 • Испорачаниот пакет вклучува и упатства за монтажа
 • Материјал: практичен
 • Боја: црна
 • Логото BMW Motorrad испечатено во сребрена боја

 

НАВИГАЦИЈА И КОМУНИКАЦИЈА

BMW Motorrad Navigator V

Каде сум? Каде сакам да одам? И, кој е најпогодниот начин да дојдам до таму? Одговорите на претходните прашања најлесно може да се добијат благодарение на BMW Motorrad Navigator V – со одличен GPS систем за навигација. Лесно се монтира и користење – дури и со ракавици. Најдобрите спецификации зборуваат сами за себе: 5″ екран, 8 GB простор за складирање, автоматско подобрување на мапата, wireless Bluetooth® технологија и оптимална врска за паметни телефони за прикажување на метеж во реално време. Пакетот исто така вклучува футрола. Во комбинација со Car kit-от, BMW Motorrad Navigator V може да се користи и во автомобил како hands free уред.

 • GPS – уред за навигација прилагоден за мотоцикли
 • Голем, светол, 5″ екран
 • Доаѓа со или без претходно инсталирани мапи (изберете Европа, Северна Америка*, Јапонија*, Австралија/Нов Зеланд*)
 • Бесплатно ажурирајте ги мапите секогаш (исклучок се претходно инсталираните мапи)
 • Вградена меморија од 8 GB (светски стандард 4 GB), дополнителен простор за SD мемориска картичка
 • Лесно управување со помош на четири копчиња
 • Софтверот BaseCamp ви дава можност детално да го планирате вашето патување.
 • Опција за рути за „криви патишта“
 • Bluetooth технологија за поврзување на комуникацискиот систем и мобилниот телефон
 • Напојување преку OA приклучок на мотоциклот
 • Опционално поврзување на паметни телефони за прикажување метеж во сообраќајот во реално време, временски услови и други информации

*Достапно само на локално ниво

BMW Motorrad Navigator Street

Каде и да ве однесе патот,со Navigator Street вашето искуство ќе се претвори во чисто задоволство при возењето. Екранот со висок контраст од 4,3 инчи ќе ви ја покаже најбрзата, најкратката или највозбудливата рута со опцијата „криви патишта“.

Софтверот BaseCamp ви дава можност детално да го планирате вашето патување. Благодарение на Bluetooth технологијата и опционалниот систем за комуникација BMW Motorrad, ќе можете да ги следите упатствата за навигација безжично и да остварувате повици со помош на поврзан паметен телефон со функција hands free .

Примате бесплатни подобрувања од предходно инсталираните мапи.

 • GPS – уред за навигација прилагодена за мотоцикли
 • Високо контрасен 4,3″ екран чуствителен на допир, може да се користи и со ракавици
 • Изберете мапи за Европа и Северна Америка*
 • Бесплатни подобрувања на мапите за време на користење
 • Вградена меморија од 8 GB, дополнителен простор за SD мемориска картичка
 • Софтверот BaseCamp ви дава можност детално да го планирате вашето патување.
 • Опција за дестинации „криви патишта“
 • Bluetooth технологија за поврзување на комуникацискиот систем и мобилниот телефон
 • Напојување преку OA приклучок на мотоциклот

*Достапен само на локално ниво

Држач за BMW Motorrad Navigator

Држач за BMW Motorrad Navigator V, BMW Motorrad Navigator Street и паметен телефон. Гарантира неограничен пристап до системите за навигација во секое време.

 • Држач за Navigator V, Navigator Street и паметен телефон
 • Оптимална позиција во видното поле на возачот

BMW Motorrad оклоп за мобилен телефон

Лесно наполнете го вашиот паметен телефон додека го возите мотоциклот со водоотпорниот  држач за мобилен телефон  BMW Motorrad (до големина на екранот од 5″). Екранот и навигацијата се секогаш на повидок и достапни за лесно ракување.

 • Место за сместување за паметниот телефон со можност за прикажување на екранот и полначот
 • Цврст пластичен штит, отпорен на вода и прашина (IP67) со можност за прикажување на екранот преку нефлексибилна флексибилна транспарентна фолија
 • Наполнете го вашиот паметен телефон со употреба на микро USB или без конекција преку Qi стандардот
 • Напојување преку OA приклучокот на мотоциклот
 • Прикажување на статусот на полнење на LED -екранот
 • Екранот на допир останува видлив и лесен за ракување, во видното поле на возачот
 • Оклопот може да се помести 90 степени и да се ротира вертикално или хоризонтално
 • Не се лизга, со помош на гел уметок кој спречува вибрации и оштетувања
 • Погоден за екраните до 5″, висина до 13,8 см, ширина до 7,3 см, длабочина до 1,1 см
 • Надворешни димензии: прибл. 18х12х5 см
 • Лого BMW Motorrad на куќиштето
 • Се прилагодува на сите држачи на BMW Motorrad Navigator
 • Испорачаниот пакет вклучува и упатства за монтажа
 • Делови за замена: внатрешен гел уметок во две димензии, капак

BMW USB полнач

Мобилните телефони со соодветен приклучок можат да се полни преку USB полнач додека возите.

 • Електронскиот уреди со USB влез, како што се мобилни телефони, MP3 плеери и iPods, можат да се приклучат и полнат
 • Приклучок за во штекер од 12V во просторот за складирање на предмети во макси скутерот
 • Уредите можат да се наполнат без оглед на тоа дали моторот работи или не.

 

БЕЗБЕДНОСТ И ЕЛЕКТРОНИКА

Аларм со далечински управувач

Доколку мотоциклот се движи или падне насилно, системот започнува да емитува звучен сигнал и да ги вклучи сите четири трепкачи. Лесен за далечинско управување. Достапно и како додатна опрема.

 • Ефективна заштита на мотоциклот од кражба
 • Звучниот аларм и визуелното предупредување се активираат ако скутерот се движи или падне насилно
 • Активирајте го автоматски со исклучување на моторот или преку далечинскиот управувач, деактивирајте го преку клучот или далечинскиот управувач
 • Достапно и како додатна опрема

Заштитни перничиња

Заштитните перничиња се фиксирани на предниот дел на рамот и местото за нозе и го штитат мотоциклот од оштетувања во случај на незгода.

 • Заштитните перничиња се изработени од неабразивна пластика
 • Фиксирани се на работ на предниот дел на рамот и местото за нозете
 • Оптимална заштита во случај на незгода или паѓање при мали брзини
 • Боја: црна

Заклучување на скутерот

Бравата за заклучување на скутерот му овозможува на вашиот макси скутер да остане токму таму каде што сте го паркирале. Управувачот може да биде обезбеден заедно со подвижна вилушка или заклучен на неподвижен објект во близина на скутерот.

 • Ефективна заштита на мотоциклот од кражба
 • Ланец изработен од нерѓосувачки челик со катанец, сса. 60 см должина, обложен со текстилно црево како заштита од гребнатини
 • Ланецот се фиксира за управувачот и подвижната вилушка или околу неподвижен објект во близина на мотоциклот и управувачот
 • Лесен за употреба, како што е опишано во упатствата за макси скутер
 • Завзема малку простор кога се чува под седиштето (на пр. за време на патувањето)
 • Доаѓа со два клуча
 • Во некои случаи, можно е да се комбинира бравата на скутер со хромиран управувач

Асферични ретровизори

Закривените површини на огледалата на асферичните ретровизори овозможуваат проширено видно поле и видливост на скоро сите елементи од мртвиот агол на видното поле.

 • Делумно заоблената површина на огледалото ја зголемува површината која е опфатена со видното поле
 • Речиси целосно го елиминира мртвиот агол на видното поле
 • Ја зголемува безбедноста на патиштата, особено во градските услови на возење кога другите учесници често ги менуваат лентите
 • Вертикален граничник: Голем внатрешен дел од површината на огледалото се однесува како обично огледало (намалено видно поле). Помалиот надворешен дел од површината на огледалото е повеќе закривен.

Дополнителен приклучок за напојување

 • Дополнителен приклучок од 12V во багажникот под седиштето
 • Како додаток кон стандардниот штекер кој е сместен во просторот за складирање на предмети (под левата страна на управувачот)
 • За поврзување на дополнителни електронски уреди

 

ОСТАНАТИ КОРИСНИ ДОДАТОЦИ

 • BMW Motorrad сигурносен триаголник
 • Помало или поголемо пакување за прва помош
 • Полнач за акумулатор
 • Комплет за поправка на tubeles гуми
 • Чистач за мотоцикл
 • Масло за мотор
КОНФИГУРАТОР НА МОТОЦИКЛИ