BMW Motorrad Македонија

C 650 Sport

Повеќе вртежен момент секој ден.

Новиот BMW Maxi скутер C 650 Sport го претвора дури и едноставното рутинско возење во одлично искуство во возењето. Тој е совршен придружник за секој што бара паметен начин да се вози низ градот.

Скутерот со мотор од 650 кубици овозможува напорно управување и спортска изведба што овозможува ненадминување возачко чувство. Внатрешниот двоцилиндричен мотор е во состојба да испорача импресивни 63 Nm и 44 kW (60 КС) со најголема брзина од 180 км на час. Оваа изведба ќе ве однесе до вашата дестинација секогаш навреме. Возењето криви и крстарење низ градскиот сообраќај сега е полесно со оптимизирана, агилна шасија и суспензија.

Современиот, футуристички изглед на C 650 Sport го прави атрактивен и ги истакнува неговите спортски аспирации. Комплетно редизајнираната предна страна со подигнати предни панели му дава на максиниот скутер уште пософистициран изглед. Новиот волан е покриен со среден пресек со висок сјај и хромирани детали кои го подобруваат визуелниот изглед на скутерот. Покрај тоа, новиот систем на издувни гасови од нерѓосувачки челик не само што изгледа привлечно, туку создава и помоќен звук, со помал шум и емисии на издувни гасови.

Откријте го светот што го возите секој ден со новиот C 650 Sport.

Агрегат
Tип Двоцилиндричен четворотактен мотор со водено ладење, 4 вентили по цилиндар, 2 горни брегасти осовини и подмачкување на сув картер
Дијаметар х цилиндар 79 mm x 66 mm
Кубикажа 647 ccm
Номинална моќност 44 kW (60 ks) со 7.750 rpm, 35 KW (48 PS) со 7.000 Во/мин
Максимален вртежен момент 63 Nm со 6.000 вртежи, 54 Nm со 4.250 Во/мин
Сооднос на компресија 11,6:1
Контрола на мешавина / управување со агрегат BMS-E2 дигитално управување на моторот
Контрола на емисии на издувни гасови Затворени јамки со 3 премини низ катализаторот, емисиски стандард EU-4
Перформанс / потрошувачка на гориво
Максимална брзина 180 km/h
Просечна потрошувачка на 100km 4.6 l
Вид на гориво Премиум гориво, безоловен 95 (октани)
Електричен систем
Алтернатор Трофазни генератор 508 W
Акумулатор 12 V / 14 Ah, без одржување
Пренос на моќност
Квачило Центрифугално квачило
Менувач CVT менувач
Погон Погонски ланец подмачкуван со масло
Шасија / Сопирачки
Рам Конструкција од челични цевки со алуминиумски лиени единици (додатоци)
Позиција на предно тркала / суспензија Вилушка обратно Ø 40 mm
Позиција на задно тркало / суспензија Еднострана вилушка со слободно движење
Пренос на суспензија преден / заден 115 mm / 115 mm
Меѓуосовинско растојание 1.591 mm
Наваленост на управувачот 92 mm
Агол на управувачот 64,6°
Тркала Алуминиумски тркала
Рам, напред 3,50 x 15″
Рам, позади 4,50 x 15″
Гума, напред 120/70 ZR 15
Гума, позади 160/60 ZR 15
Предна сопирачка Сопирачка со двостран диск, дијаметар 270 mm, 2-клипна шепа
Задна сопирачка Сопирачка со еден диск, дијаметар 270 mm, 2-клипна шепа
ABS BMW Motorrad ABS
Димензии / тежина
Должина 2.180 mm
Ширина (вклучувајќи ги ретровизорите) 775 (877) mm
Висина (без ретровизори) 1378 mm
Висина на седиште, без оптоварување со тежина 800 mm
Должина на просторот за нозе, без оптоварување со тежина 1830 mm
Маса на празен мотоцикл, спремен за пат, со полн резервар1) 249 kg
Дозволена вкупна маса 445 kg
Дозволена носивост (со стандардна опрема) 196 kg
Употрблива зафатнина на резерварот 15,5 l
Резерва 3 l

Техничките податоци се на тежина на празен мотоцикл (DIN)
1) Во согласност со упатствата 93/93/EEC со сите течности и најмалку 90% од полниот резервар

ДИЗАЈН

Затемнето спортско предно стакло

Му дава на мотоциклот спортски изглед и форма. Без можност да се изгребе, со што се обезбедува трајно осветлување и видливост.

 • Кратко, спортско предно стакло
 • Му дава на мотоциклот спортски изглед.
 • Без можност да се изгребе, со што се обезбедува трајно осветлување и видливост.

 

Спортско седиште

Еден поглед и ќе посакате да седите на него. Спортското седиште е украсено со посебни рабови и површинска текстура, а седиштето е опремено со опционален греач (со одвоен дел за седење на возачот и патникот).

 • Материјалите, бојата и декоративните шевови му даваат на седиштето посебен изглед.
 • Високо квалитетниот капак на седиштето е направен од посебна тексура од скај
 • Во две нијанси со црно/сиво со додаток на декоративни плави двострани шевови
 • Висината на седиштето и должината на просторот за седење се исти како кај сите стандардни седишта
 • Опционално греење на седишта

 

Хромирани додатоци

Хромирано обложениот држач за нозе и управувач посебно го истакнуваат изгледот на макси скутерот и неговата ексклузивност.

 • Хромирано обложениот држач за нозе (преден и заден) и управувачот
 • Го подобруваат и истакнуваат изгледот на мотоциклот
 • Можат да бидат порачани одвоено или заедно во зависност од желбата
 • Ги заменуваат претходно нехромираните стандардни делови

 

УДОБНОСТ

Греач за рачките на управувачот

Топли раце со притискање на копче! Греачот за рачките на управувачот на три подесувања (подесете го нивото на 1 или 2 или автоматско подесување на греачот во зависност на надворешната температура).

 • Греач за рачките на управувачот може дополнително да биде вграден во секој момент.
 • Заменете ги моменталните рачки на управувачот (новата мултифункционална контрола мора да биде десната страна на управувачот).

 

Заштита на седиштата од дожд

Лесна, водоотпорна заштитна, осигурана под седиштето со гумичка. Лесно се собира и пакува во својата транспортна торба.•

 • Лесна, водоотпорна заштита за седиште.
 • Издржлива, штити од УВ зраци, дише, отпорна на нечистотии.
 • Одговара на сите седишта (стандардно, мало или ексклузивно)
 • Се монтира со помош на еластична навлака преку седиштето
 • Се испорачува во мала торба како би можела да се чува под седиште
 • Материјал: Најлон со водоотпорна полиуретанска обвивка
 • Боја: црна со сиви светлуцави шевови од страните
 • Со натписот на BMW Motorrad моделот

 

Надстрешница за скутер

Лесно и брзо да се монтира, оваа водоотпорна заштитна надстрешница оптимално ги штити вашите омилени панталони од прскања на страната и, доколку е потребно, дополнително ги загрева нозете. Може да заштити и од кражба во комбинација со опционално заклучување на скутер.

 • Лесна, водоотпорна заштитна надстрешница  која обезбедува одлична заштита за нозете на возачот и долниот дел од телото од ветер, дожд или нечистотија.
 • Надворешниот дел е изработен од полиестер / полиуретан со најлонска внатрешна обвивка
 • Полиестерско flis -руно, кое може лесно да се одлепи ако не е потребно, обезбедува заштита од студот.
 • Заедно со водоотпорниот капак на седиштето, може да се чува во торбата во задниот дел.
 • 3 џебови со врвки (со шнирање) обезбедуваат можност за складирање на помали работи (еден одозгора е водоотпорен), два на страна (голема отпорност на влага)
 • Може да се користи како заштитен капак за бравата на управувачот и како точка за врзување со  опциската брава  на скутерот.
 • Светлуцавиот рефлективен дизајн од двете страни овозможува лесно забележување
 • Лого BMW Motorrad од двете страни и на торбата за складирање.
 • Брзо и лесно монтирање на мотоциклот со помош на копче и Tenax прицврстувач.
 • Ниската, задна врска од двете страни има 2 поврзани O-прстени за безбедност. Ова обезбедува стапалата брзо и лесно да се спуштат на земја во случај на опасност.
 • Може да се користи и како заштита од кражба во комбинација со опционално заклучување на скутер
 • Препорачаната максимална брзина при употреба на надстрешницата за скутер е 130 км на час

 

Прекривка за скутер

Лесната, водоотпорна прекривка го штити вашиот макси скутер од дожд, нечистотија и други влијанија од околината. Изработена од издржлив и УВ заштитен материјал.

 • Лесен, водоотпорен најлон покриен со водоотпорна полиуретанска постава
 • Заштита од дожд, нечистотија и други влијанија од околината.
 • Издржлив, штити од УВ зраци, отпорен на нечистотија и пропустлив на пареа
 • Зазема малку повеќе простор доколку се чува во торба
 • Боја: црна
 • Сиво BMW Motorrad лого на врвот

 

Пониско седиште

Ова седиште е пониско за 20 мм, што го олеснува качувањето и спуштањето.

 • Пониското седиште (20 mm пониско од стандардното) ви овозможува полесно да дофатите до земјата
 • Висина на седење: 780 mm (стандард: 800 mm)
 • Површина на местото за седење: 1810 mm (стандард: 1830 mm)
 • Боја: црна
 • Материјал: високо квалитетна вештачка кожа (иста како и стандардната)

 

Седиште со греење

Седиштето со греење има неколку подесувања и може да се прилагоди посебно за возачот и совозачот, така што обезбедува неверојатно задоволство при возењето дури и кога времето е постудено.

 • Седиштето со греење го заменува стандардното седиште.
 • Во прашање е иста висина на седиште, како и површина на местото за седење со опционална функција за греење на стандардно или спортско седиште.
 • Задолжителен е дополнителен адаптер за загревање на седиштата и нова мултифункционална контрола на десната рачка на погонот.
 • Седиштето со греење за возачот и совозачот може да се подесува независно еден од друг (со мултифункционална контрола на воланот за возачот и преку копчиња од страната на совозачкото седиште)

 

Потпирач за грб на совозачот

Удобен, тапациран и обложен во црна вештачка кожа, потпирачот за грб на совозачот го прави возењето уште поудобно и може да се користи во комбинација со багажник (без куфер за патување).

 • Удобен, тапациран и покриен со црна вештачка кожа
 • Ја зголемува удобноста при возењето на совозачот на долги патувања
 • Се монтира на задните држаци за рака
 • Може да се користи со носечки багаж (без куфер за патување)

 

ПРОСТОР ЗА СКЛАДИРАЊЕ

Куфер за патување

Водоотпорниот капак на куферот може да биде во боја на макси скутерот. Опционалниот (интегриран) потпирач за грб ја зголемува удобноста за совозачот.

 • Голем капацитет, водоотпорен пластичен куфер за патување со капак во боја како макси скутерот.
 • Капацитет cca. 35 литри
 • Има задно светло мачје око на капакот.
 • Тежина: просечно 4,5 kg
 • Максимална носивост: 5 kg
 • Препорачана максимална брзина со куфер за патување: 130 km/h
 • Куферот може да се заклучи, постои можност за централна брава со заклучување на мотоциклот
 • Додатоци: внатрешна торба за куфер за патување, интегриран потпирач за грб што ја зголемува удобноста на совозачот
 • Може да се користи само со носач за багаж
 • Не може да се користи во комбинација со потпирачот за грб на совозачот

 

Внатрешна торба за куферот за патување

Практична, крута внатрешна торба со водоотпорен главен дел-преграда која обезбедува вашите работи да се секогаш заштитени. Просторот во куферот е целосно искористен и се пакува многу лесно.

 • Практична внатрешна торба за куферот за патување
 • Одлична е за максимално искористување на капацитетот на куферот
 • Една главна (поголема) преграда на дното и една помала преграда на горниот дел
 • Водоотпорна главна (поголема) преграда благодарение на затворената внатрешна вреќичка со затварач како на спортските торби

 

Торба за централен тунел

Совршено одговара за макси скутер и нуди 12 литри капацитет, водоотпорен главен дел- преграда, рачка за носење на рамо и горниот џеб за мали предмети. Лесно и брзо се поставува и отстранува.

 • Практична торба во близина на нозете на возачот
 • Одличен за централен тунел за скутер
 • Надворешниот материјал е јак и лесен за одржување и е направен од полиестер/ полиуретан
 • Долниот дел е изработен од EVA со прицврстување против лизгање
 • Големина: во просек од 12 литри
 • Една голема главна преграда на дното и една помала преграда на горниот дел што има прегради за полесно складирање на помали предмети
 • Водоотпорна главна (поголема) преграда благодарение на затворената внатрешна торба со патент како на спортските торби
 • Големиот дел со врвки (нашнирани) овозможува лесен пристап до помалите и поголемите прегради на внатрешната торба
 • По еден во внатрешниот џеб со врвки (нашнирани) и на поголемите и помалите прегради.
 • Стабилно дно на торбата и појачани странични страни за одржување на правилно стоење во укрутен конструкција
 • Висината се подесува, пренослив, со рачка за носење на рамо
 • Рачка на задниот дел
 • Лого на BMW Motorrad на предната страна и број на модел на врвот
 • Брзо и лесно поставување на мотоциклот благодарение на две токи кои се лесни за закопчување. Двата држачи се поврзани со мотоциклот со помош на гумена лента со две токи кои лесно се прицврстуваат (Velcro).Торбата е прицврстена на гумени ленти со копчиња. Гумената лента може да остане на мотоциклот дури и кога се вози без торбата за централен тунел.
 • Испорачаниот пакет вклучува упатства за монтирање и склопување
 • Димензии (ŠxDxV): просечно 30x25x27 см
 • Максимално оптоварување: 5 кг
 • Препорачана максимална брзина со торбата за централен тунел: 130 км на час
 • Боја: црна

 

Носач на багаж

На стабилниот носач за багаж можете да монтирате куфер или друг поголем пакет за багаж со привлечен дизајн. Потпирачот за грб може да биде монтиран во исто време.

 • Стабилен носач на багаж со атрактивен дизајн
 • За да закачите куфер или друг поголем пакет за багаж
 • Носач на багаж (без патнички куфер) може да биде поставен во комбинација со поголем наслонувач за грбот на совозачот
 • Испорачаниот пакет вклучува и упатства за монтирање
 • Бои: бела алуминиум, црна (долен дел)

 

Мрежа за разделување на багажникот

Поделете го багажникот под седиштето во две прегради за да транспортирате помали предмети. Може лесно и брзо да се монтира и отстрани, лесно да се спакува ако не се користи.

 • Мрежичка за да се раздели просторот за багаж под седиштето
 • Го дели просторот на багажникот на два дела (предна и задна) за да се транспортираат помали предмети
 • Може лесно и брзо да се монтира и отстрани благодарение на копчињата
 • Ако не се употребува, мрежичката за разделување на багажникот може да се чува во багажникот под седиштето или во предната преграда за складирање на ситни предмети (зафаќа малку простор)
 • Може да се користи во комбинација со разни видови седишта (пониски, ексклузивни)
 • Испорачаниот пакет вклучува и упатства за монтажа
 • Материјал: практичен
 • Боја: црна
 • Логото BMW Motorrad испечатено во сребрена боја

 

НАВИГАЦИЈА И КОМУНИКАЦИЈА

BMW Motorrad Navigator V

Каде сум? Каде сакам да одам? И, кој е најпогодниот начин да дојдам до таму? Одговорите на претходните прашања најлесно може да се добијат благодарение на BMW Motorrad Navigator V – со одличен GPS систем за навигација. Лесно се монтира и користење – дури и со ракавици. Најдобрите спецификации зборуваат сами за себе: 5″ екран, 8 GB простор за складирање, автоматско подобрување на мапата, wireless Bluetooth® технологија и оптимална врска за паметни телефони за прикажување на метеж во реално време. Пакетот исто така вклучува футрола. Во комбинација со Car kit-от, BMW Motorrad Navigator V може да се користи и во автомобил како hands free уред.

 • GPS – уред за навигација прилагоден за мотоцикли
 • Голем, светол, 5″ екран
 • Доаѓа со или без претходно инсталирани мапи (изберете Европа, Северна Америка*, Јапонија*, Австралија/Нов Зеланд*)
 • Бесплатно ажурирајте ги мапите секогаш (исклучок се претходно инсталираните мапи)
 • Вградена меморија од 8 GB (светски стандард 4 GB), дополнителен простор за SD мемориска картичка
 • Лесно управување со помош на четири копчиња
 • Софтверот BaseCamp ви дава можност детално да го планирате вашето патување.
 • Опција за рути за „криви патишта“
 • Bluetooth технологија за поврзување на комуникацискиот систем и мобилниот телефон
 • Напојување преку OA приклучок на мотоциклот
 • Опционално поврзување на паметни телефони за прикажување метеж во сообраќајот во реално време, временски услови и други информации

*Достапен само на локално ниво

 

BMW Motorrad Navigator Street

Каде и да ве однесе патот,со Navigator Street вашето искуство ќе се претвори во чисто задоволство при возењето. Екранот со висок контраст од 4,3 инчи ќе ви ја покаже најбрзата, најкратката или највозбудливата рута со опцијата „криви патишта“.
Софтверот BaseCamp ви дава можност детално да го планирате вашето патување. Благодарение на Bluetooth технологијата и опционалниот систем за комуникација BMW Motorrad, ќе можете да ги следите упатствата за навигација безжично и да остварувате повици со помош на поврзан паметен телефон со функција hands free .
Примате бесплатни подобрувања од предходно инсталираните мапи.

 • GPS – уред за навигација прилагодена за мотоцикли
 • Високо контрасен 4,3″ екран чуствителен на допир, може да се користи и со ракавици
 • Изберете мапи за Европа и Северна Америка*
 • Бесплатни подобрувања на мапите за време на користење
 • Вградена меморија од 8 GB, дополнителен простор за SD мемориска картичка
 • Софтверот BaseCamp ви дава можност детално да го планирате вашето патување.
 • Опција за дестинации „криви патишта“
 • Bluetooth технологија за поврзување на комуникацискиот систем и мобилниот телефон
 • Напојување преку OA приклучок на мотоциклот

*Достапен само на локално ниво

 

Držač za BMW Motorrad Navigator

Држач за BMW Motorrad Navigator V, BMW Motorrad Navigator Street и паметен телефон.
Гарантира неограничен пристап до системите за навигација во секое време.

 • Држач за Navigator V, Navigator Street и паметен телефон
 • Оптимална позиција во видното поле на возачот

 

BMW Motorrad оклоп за мобилен телефон

Лесно наполнете го вашиот паметен телефон додека го возите мотоциклот со водоотпорниот држач за мобилен телефон BMW Motorrad (до големина на екранот од 5″). Екранот и навигацијата се секогаш на повидок и достапни за лесно ракување.

 • Место за сместување за паметниот телефон со можност за прикажување на екранот и полначот
 • Цврст пластичен штит, отпорен на вода и прашина (IP67) со можност за прикажување на екранот преку нефлексибилна флексибилна транспарентна фолија
 • Наполнете го вашиот паметен телефон со употреба на микро USB или без конекција преку Qi стандардот
 • Напојување преку OA приклучокот на мотоциклот
 • Прикажување на статусот на полнење на LED -екранот
 • Екранот на допир останува видлив и лесен за ракување, во видното поле на возачот
 • Оклопот може да се помести 90 степени и да се ротира вертикално или хоризонтално
 • Не се лизга, со помош на гел уметок кој спречува вибрации и оштетувања
 • Погоден за екраните до 5″, висина до 13,8 см, ширина до 7,3 см, длабочина до 1,1 см
 • Надворешни димензии: прибл. 18х12х5 см
 • Лого BMW Motorrad на куќиштето
 • Се прилагодува на сите држачи на BMW Motorrad Navigator
 • Испорачаниот пакет вклучува и упатства за монтажа
 • Делови за замена: внатрешен гел уметок во две димензии, капак

 

BMW USB полнач

Мобилните телефони со соодветен приклучок можат да се полни преку USB полнач додека возите.

 • Електронскиот уреди со USB влез, како што се мобилни телефони, MP3 плеери и iPods, можат да се приклучат и полнат
 • Приклучок за во штекер од 12V во просторот за складирање на предмети во макси скутерот
 • Уредите можат да се наполнат без оглед на тоа дали моторот работи или не.

 

БЕЗБЕДНОСТ И ЕЛЕКТРОНИКА

Аларм со далечински управувач

Доколку мотоциклот се движи или падне насилно, системот започнува да емитува звучен сигнал и да ги вклучи сите четири трепкачи. Лесен за далечинско управување. Достапно и како додатна опрема.

 • Ефективна заштита на мотоциклот од кражба
 • Звучниот аларм и визуелното предупредување се активираат ако скутерот се движи или падне насилно
 • Активирајте го автоматски со исклучување на моторот или преку далечинскиот управувач, деактивирајте го преку клучот или далечинскиот управувач
 • Достапно и како додатна опрема

 

LED покажувачи на правец

Дизајн и функционалност во согласност со трендовите. Со намалена потрошувачка на енергија и значително подолг век на траење, LED покажувачите се одличен пример за ефикасност. Достапни како додатна опрема.

 • Елегантни, покажувачи на правецот се изработени во современата LED технологија
 • Белите покажувачи на правец со 9 LED-а по покажувач
 • Поголема безбедност во сообраќајот без скоро никаква потрошувачка на LED
 • Ја намалува потрошувачката на електрична енергија
 • Достапни како додатна опрема

 

Заклучување на скутерот

Бравата за заклучување на скутерот му овозможува на вашиот макси скутер да остане токму таму каде што сте го паркирале. Управувачот може да биде обезбеден заедно со подвижна вилушка или заклучен на неподвижен објект во близина на скутерот.

 • Ефективна заштита на мотоциклот од кражба
 • Ланец изработен од нерѓосувачки челик со катанец, сса. 60 см должина, обложен со текстилно црево како заштита од гребнатини
 • Ланецот се фиксира за управувачот и подвижната вилушка или околу неподвижен објект во близина на мотоциклот и управувачот
 • Лесен за употреба, како што е опишано во упатствата за макси скутер
 • Завзема малку простор кога се чува под седиштето (на пр. за време на патувањето)
 • Доаѓа со два клуча
 • Во некои случаи, можно е да се комбинира бравата на скутер со хромиран управувач

 

Дополнителен приклучок за напојување

 • Дополнителен приклучок од 12V во багажникот под седиштето
 • Покрај стандардниот штекер кој е сместен во просторот за складирање (под левата страна на управувачот)
 • За да поврзете дополнителни електронски уреди

 

ОСТАНАТИ КОРИСНИ ДОДАТОЦИ

 • BMW Motorrad сигурносен триаголник
 • Помало или поголемо пакување за прва помош
 • Полнач за акумулатор
 • Комплет за поправка на tubeles гума
 • Чистач за мотоцикл
 • Масло за мотор
Конфигуратор на мотоцикли