BMW Motorrad Македонија

R 1250 R

Нов BMW R 1250 R.

Новиот R 1250 R е дизајниран за подинамичен изглед. Ова главно е благодарение на еден нов боксер мотор – со максимален вртежен момент од 143 Nm, така што редизајнираниот мотор обезбедува поголема моќност од кога било досега. Овде, варијабилна контролата на брегастата осовина на BMW ShiftCam е иновативна технологија која ви нуди оптимални перформанси во секој опсег на брзината на моторот. За време на релаксирачко крстарење или спортското возење, ја доживувате единствената возбуда на патувањето и типичната моќност на боксер моторот во секое време.

Повеќе боксер моќност.

Од самото тргнување, ги чувствувате супериорните квалитети на новиот bokser мотор: варијабилниот системот за контрола на брегастата осовина на BMW ShiftCam обезбедува одлична и рамномерна испорака на моќност во секој брзински распон на моторот. Со зголемување на зафатнината на 1254 ccm и максимален вртежен момент од 143 Nm, новиот мотор нуди подобрувања во перформансите достапни на сите времиња, а со кои можете да се катапултирате дури и од најострите кривини со уште поголем притисок.

Ова е ново.

Headlight Pro.

LED светлото за дневно возење се активира во текот на денот како замена за главен фар или автоматски преку светлосен сензор или рачно со притискање на копчето за дневно вклучување. Кога ќе се стемни или ќе влезете во тунел, системот автоматски се префрлува на предните фарови.

BMW Motorrad Connected.

Поврзете го вашиот smartfon со вашиот мотоцикл преку уред со Bluetooth уред. 6,5- инчен TFT екран. Екранот TFT со 6,5 инчи ви покажува сè што е поврзано со вашиот мотоцикл и ви нуди заедно со апликацијата smartfon додатни елементи како што се навигација, музика и телефонија.

BMW Motorrad Spezial.

Сега имате уште повеќе опции да го направите BMW R 1250 R вашиот мотоцикл: два пакетите за Opcije 719 кои го дефинираат  дизајнот, пакетот Klasik i HP се многу ексклузивни и висококвалитетни фабрички опции за индивидуализација. Покрај тоа, можете да го прилагодите вашиот мотоцикл на новите опции на Opcije 719, Klasik i Sport,  така што ќе одговара на вашиот личен вкус уште подобро, или можете да го дотерате со метализирана боја на Опцијата 719 Stardust. Темно кафеавата Опција 719 i HP Sports пригушувачот исто така додаваат вкусен акцент.

Мотор
Тип Четиритактен реден дво-цилиндарски мотор со воздушно/течно ладење, дво-страна осовина во главата на цилиндерот, со еден баланс на освината и системот за варијабилниот тајминг на моторот на BMW ShiftCam.
Дијаметар x од 102,5 mm x 76 mm
Зафатнина 1.254 ccm
Назив на излезната моќ 100 kW при 7.750 rpm
Max. вртежен момент 143 Nm при 6.250 rpm
Сооднос на компресијата 12,5 :1
Контрола на мешавина Електронско вбризгување во усисната цевка
Контрола на емисија Тринасочен каталитички конвертор со затворен јамка, стандард емисија EU-4
Перфоманси  /  потрошувачка на гориво
Максимална брзина Преку 200 km/h
Потрошувачка на гориво на 100 km основана на WMTC 4,75 l/100km
Тип на гориво Безоловен супер, октански број 95 (RON),регулација на адаптивна контрола на квалитетот на горивото (91 до 98 RON)
Електричен систем
Алтернатор Трофазен алтернатор 508 W (номинална моќност)
Акумулатор 12 V / 12 Ah, без одржување
Трасмисија на моќ
Квачило Квачило, подмачкано со масло, хидроулично
Менувач Шестбрзински менувач со константна мрежа и завртки запци на запчаникот
Погон Осовински погон
Шасија / сопирачки
Рам Дводелен рам, преден заштрафен за заден рам, ја носи тежината на моторот
Локација предно тркало / суспензија BMW Motorrad Telelever; потпирач дијаметар 45 mm, централна нога од пружина
Локација на задно тркало / суспензија Еднострана леана алуминиумска вилушка со BMW Motorrad Paralever; WAD-пречка (амортизација во врска со возењето), хидраулички подесување на  предходно оптеретена пружина (континуирано променлива) на воланот, амортизацијата на одскокнување се подесува на воланот
Поместување на суспензијата напред / назад 140 mm / 140 mm
Осовинско растојание 1.515 mm
Затур 125,6 mm
Агол на главата на управувачот 62,3°
Тркала Тркала од лиен алуминиум
Фелна, предна 3,50” x 17”
Фелна, задна 5,50” x 17”
Гума, предна 120/70 ZR 17
Гума, задна 180/55 ZR 17
Сопирачка, предна Сопирачка со два диска, подвижни дискови на сопирачката, со дијаметар 320 mm, 4-клипна шепа  на сопирачката
Сопирачка, задна Сопирачка со еден диск, со дијаметар 276 mm, со два-клипна шепа на сопирачка
ABS BMW Motorrad Integral ABS (дел-интеграл), се одвојува
Димензии  / тежина
Висина на седиштата 820 mm (OE ниско седиште: 760 mm; OE спортско седиште: 840 mm)
Внатрешна кривина за нога 1.840 mm (OE ниско седиште: 1.720 mm; OE спортско седиште: 1.875 mm)
Корисна зафтнина на резерварот околу 18 l
Резерва околу 4 l
Должина 2.165 mm
Висина (преку ветробран) 1.300 mm
Ширина (вкл. огледала) 880 mm
Неоптеретена  тежина, подготвен за пат, полн резервар 1) 239 kg
Дозволена вкупна тежина 460 kg
Носивост (со стандардна опрема) 221 kg

Технички податоци во врска со неоптоварена тежина (DIN)
1) Во согласност со насоката VO (EU) 168/2013 со сите течности, стандардна опрема и гориво од најмалку 90% од корисната зафатнина на резерварот.

НР ДЕЛОВИ.

НР Спортски пригушувач

Најдобро совршенство: висококвалитетен пригушува за навестување од титаниум, со завршно капаче од карбон, обезбедува робустен звук и спортски изглед. Покрај тоа, спортскиот пригушувач од производителот Акраповиќ е полесен од стандардниот пригушувач.

БАГАЖНИК.

Кутија за патување и горно складирање

 • Висококвалитетната, тврда кутија за на патување со зафатнина од 32 литри и 31 литар обезбедува повеќе од доволно простор за багаж и кацига.
 • Водоотпорните кутии можат да бидат заклучени и се совршени сопатници на кратки или долги патувања.
 • Капаците можат да се отворат широко и да го олеснат складирањето на багажот. Со носивост до 10 кг, тврдите кутии кои се отпорни имаат многу простор.
 • Препорачаната максимална брзина со поставени кутии е 180 км на час.
 • Погодни опции се водоотпорни оплати кои совршено се вклопуваат во кутиите за патување.
 • Водоотпорното горно складиште од 30 литри дава доволно простор за кацигата.
 • Капакот, кој по избор е достапен во мат асфалт сива боја, Black Storm метализирана или Light White Uni бој, и шарки за меко затварање што овозможуваат благо спуштање на капакот, потенцираат впечаток на висок квалитет.
 • Максималната носивост е 5 кг.

Уметок за патната кутија и горно складирање

 • Соодветните уметоци за патната кутија и горното складирање овозможуваат уредно складирање на багажот и го олеснуваат самото ставање и вадење.
 • Благодарение на рачката и лентата за рамо, торбата може да се носи брзо и лесно во рака.
 • Практичните детали вклучуваат тристран патент-затварач и мрежаста преграда  во капакот.

Торба за резервар 5-9 л

 • Малата торба за резерварот изработена од издржлива полиуретанска обложена полиестерска ткаенина е идеален сопатник за кратки патувања.
 • Водоотпорна главна преграда со внатрешна торба, надворешен џеб, зафатнина што може да се прошири од 5 до 9 литри, рачка за носење и ремен за на рамо кои може да се отстранат, тие се функционални елементи што ги исполнуваат сите ваши секојдневни потреби.

ДИЗАЈН.

Опција 719, потпирачи за нозете на возачот, прилагодливи

 • Алуминиумските потпирачи за нозе на возачот се прилагодливи на три позиции и не само што нудат ергономски квалитети, туку и максимална удобност.
 • Висококвалитетните пакети од ексклузивната Опција 719 може да се прилагодат за спортски стил на возење или различна висина на возачот, така што обезбедуваат уште подобра контрола, на пример, во наведната позиција.

Опција 719, шипка за нозете, со подесување

 • Ексклузивните шипки за нозете Опција 719 Класик се брусени, изработени од елоксиран алуминиум и индивидуално се подесуваат.
 • Со правилно поставување, шипката за нозете можат да се користат подобро и со поголема чувствителност при возење во стоечка положба и може да се користи надвор од патот по нерамен терен.
 • Висококвалитетните делови од пакететот со шипки од брендот Опција 719 му додаваат вредност на мотоциклот.

Опција 719, класични капаци на главата на цилиндерот

 • Капаците на главата на цилиндерот од ексклузивната Опција 719 додаваат елементи на дизајнот со нивниот сребрен изглед.
 • Висококвалитетниот анодизиран алуминиумски поклопец го носи боксер моторот на сценско светло.
 • Ексклузивни специјални делови го носат натписот „Опција 719“ и го истакнуваат висококвалитетниот карактер на мотоциклот.

ЕРГОНОМИЧНОСТ И УДОБНОСТ.

Седишта на возачот

 • Возачкото седиште високо, црно: за 30 мм повисоко црното возачко седиште е особено погодно за високи возачи. Удобниот агол на коленото му дава на возачот забележително зголемување на удобрност за седење и со тоа уште повеќе безгрижни километри, особено на долгите патувања.
 • Возачкото седиште ниско, црно: возачкото седиште во црнна боја, 30 мм пониско, го олеснува седнувањето на вашиот моторцикл и се подобрува спуштањето на земја. Ова го олеснува маневрирањето и контролирањето на мотоциклот.
 • Возачкото седиште спортско, црно: спортското седиште на возачот во црна боја е поголемо и потесно од стандардното седиште и го поддржува спортскиот стил на возење, благодарение на активното подесување. Со висина на седиштето од 840 mm и должина на влезот на возачот од 1.875 mm, тоа е особено погодно за високите возачи.

Удобно седиште на совозачот

Благодарение на поширокиот дел на седиштето и дополнителното полнење, удобното патничко седиште обезбедува значително поголема удобност за седење и уште повеќе безгрижни километри за совозачот. Особено удобното совозачко седиште може да се комбинира со сите варијанти на седиштето на возачот.

Затемнет ветробран

Затемнетиот ветробран премачкана со слој отпорен на гребење забележливо го ослободува горниот дел од моторот од притисок на ветрот и му дава спортски акцент. Класичниот изглед на патиштата останува недопрен, но може да се користи и за брзи делови на автопатот или подолги патувања со уште поголема релаксација.

НАВИГАЦИЈА И КОМУНИКАЦИЈА.

BMW Navigator VI

 • Со мултифункционалниот Навигатор VI, планирањето на рутата е детска игра.
 • Систем со 16 GB флеш меморија и tačskrin екран со дијагонала од пет инча е секогаш сигурен водич.
 • Благодарение на циркуларниот поларизирачки филтер (CPOL), водоотпорниот екран лесно може да се прочита, дури и на директна сончева светлина. Екранот со висока резолуција во куќиштето кој наликува како смартфон, ги обезбедува сите најважни информации и потребниот преглед во секоја ситуација.
 • Бројни дополнителни функции го прават планирањето и патувањето возбудливо искуство. Ова ви овозможува да креирате патеки според личните преференци за да уживате во возењето по споредните патишта со малку сообраќај.На непознат терен, опцијата „таму и назад“ е особено корисна, бидејќи секогаш ќе завршите со сигурност на местото на поаѓање.
 • Bluetooth конекцијата со системот за комуникација BMW Motorrad и опционалната апликација Smartphone Link, овозможуваат мултимедијална забава во возење: навигациски објави, телефонски повици и стриминг музика, како и добивање временска прогноза или информации за сообраќајни гужви без никакви проблеми.
 • Заедно со подготовката на навигацијата,додатни функции како што се „My Motorcycle“ исто така се достапни, и може да се контролираат и со помош на мултиконтролерот на рачката на воланот
 • Ако возачот се определи за претходно инсталирани мапи, секогаш останува во тек благодарение на доживотното ажурирање на мапите.

БЕЗБЕДНОСТ.

Шипки за заштита на моторот

Робусните шипки за заштита на моторот, изработени од полиран не рѓосувачки челик, со сигурност  ја штитат од оштетување површината  околу цилиндарот, без ограничување на аголот на наклон. Отпорна цевкаста конструкција може да издржи дури и груби удари и да спречи поголемо оштетување од паѓање на теренот и на асфалт.