BMW Motorrad Македонија

R 1250 GS Adventure

Новиот BMW R 1250 GS Adventure.

Новиот BMW R 1250 GS Adventure е направена за вашите предизвици. Непроодните патишта, лошите услови и најоддалечените дестинации не се проблем за кралот на дуално-спортските мотоцикли. Со зголемувањето на волуменот на 1254 сс и 100kW (136 кс), имате уште поголема моќност во дивина, пустина или селскиот пат. Покрај подобрените перформанси, моторот работи поефикасно и ви дава издржливост потребна за да ја постигнете целта до следната фаза. Варијабилна контрола на брегастата осовина BMW ShiftCam е сосема нов елемент – ви дава суверенитет во сите обеми на брзината на моторот, и незаменливо го култивира моторот со цилиндрите на спротивните страни на брегастата осовина. Без оглед на каква авантура ве носите, BMW R 1250 GS Adventure ќе ги помине со вас сите далечни места.

Вашето патување е дестинација.

Откријте нови култури.

BMW Motorrad навлегува на нова територија со варијабилен систем за контрола на брегастата осовина на BMW ShiftCam. Што тоа вам ви значи? Тоа значи непречена работа во помал брзински обем и висок вртежен момент во секој опсег на брзината. Ова резултира во балансирана изведба на моторот, што ви дава уште поголема самодоверба при возење на R 1250 GS Adventure. Зафатнината на моторот е 1254 ccm. Ова подобрување на перфомансите е јасно забележливо на кој било терен со 100kW (136 ks) и максимално 143 Nm max.вртежни моменти при 6.250 rpm. Крива со висок вртежен момент, еластичност со импресивни квалитетни спринтови и суверено забрзување ви овозможуваат да ги доживеете вашите авантури уште посилно. Ревизијата на моторот со системот BMW Shiftcam обезбедува оптимален процес на согорување и со тоа севкупно зголемување на енергетската ефикасност.

Ова е ново.

Останете верни на линија.

Дизајнот на BMW R 1250 GS Adventure пренесува чиста робусност. Со нова галванизирана маска на маската и новото капаче на системот за вшмукување на масло, предниот крај е уште потраен. И редизајнираната шипка за заштита на моторот и шипката за заштита на резерварот, го комплетираат импресивниот изглед.

Конективност со колоритен екран со висока резолуција како стандард.

Поврзете го вашиот паметен телефон со вашиот мотоцикл преку уред со Bluetooth. Екранот TFT со 6,5 инчи ви покажува сè за вашиот мотоцикл и ви нуди заедно со апликацијата на паметниот телефон додатни елементи, како што е навигацијата, музиката и телефонија.

Стандардни модови на возење.

Идеално за авантура во планините: BMW R 1250 GS е стандардно опремено со контрола на стартување за нагоре по ридови (HSC), така што ќе можете полесно да тргнувате на косините.

Мотор
Тип Четиритактен реден двоцилиндричен мотор со воздушно /  течно, ладење, двострука осовина во главата на цилиндарот, еднобалансна осовина и систем за варијабилен тајминг на моторот BMW ShiftCam.
Промер х од 102,5 mm x 76 mm
Зафатнина 1.254 ccm
Номинална излезна моќност 100 kW (136 PS) при 7.750 Во/мин
Макс. вртежен момент 143 Nm при 6.250 Во/мин
Сооднос на компресија 12,5 : 1
Контрола на мешавина / управување со моторот Електронска вбризгување на вшмукување во цевката
Контрола на емисија Три-насочен каталитички конвертор затворена јамка, стандард за емисија на ЕУ-4
Перфоманси/ потрошувачка на гориво
Максимална брзина преку 200 km/h
Потрошувачка на гориво на 100 км врз основа на WMTC 4,75 l
Емисиите на CO2 засновани на WMTC 110 g/km
Тип на гориво Безоловен супер, октански број 95 (RON), регулативи за прилагодување на квалитетот на горивото (91 до 98 RON)
Електричен систем
Алтернатор трофазен алтернатор 510 W (номинална моќ)
Акумулатор 12 V / 11,8 Ah без одржување
Трансмисија на моќта
Квачило Квачило подмачкувано со масло, хидраулично
Менувач Шестстобрзински менувач со константна мрежа и спирални запци на запчаниците
Погон Осовински погон
Шасија / сопирачки
Рам Двооделен рам, преден зацврстен на задниот рам, ја носи тежината на моторот
Локација на предно тркало / суспензија BMW Motorrad Telelever; дијаметар на потпирач 37 mm,  централна нога од пружина
Локација на задно тркало / суспензија Еднострана леана алуминиумска вилушка со BMW Motorrad Paralever; WAD-пресек (амортизација во врска со возење), хидраулички со подесување предходно оптеретување на пружината (континуирано варијабилна) на воланот, амортизацијата на одскокнување се подесува на воланот
Поместување на суспензијата напред / назад 210 mm / 220 mm
Осовинско растојание 1.504 mm
Затур 95,4 mm
Агол на главата на управувачот 65,1°
Тркала Тркала со вкрстени краци
Фелна, предна 3,00 x 19″
Фелна, задна 4,50 x 17″
Гума, предна 120/70 R 19
Гума, задна 170/60 R 17
Сопирачка, предна Сопирачка со два диска, подвижни дискови на сопирачката, со дијаметар 305 mm, 4-клипна шепа на сопирачката
Сопирачка, задна Сопирачка со два диска, дијаметар 276 mm, 2-клипна шепа на сопирачката
ABS BMW Motorrad Integral ABS (дел-интеграл), одвојлив
Димензија / тежина
Висина на седиштето 890 / 910 mm
Внатрешна кривина на ногата 1.950 / 1.990 mm
Корисна зафатнина на резерварот 30 l
Резерва oko 4 l
Должина 2.270 mm
Висина (без огледала) 1.460 mm
Ширина (со огледала) 980 mm
Неоптеретена тежина, подготвена за пат, полн резервоар1) 268 kg
Дозволена вкупна тежина 485 kg
Носивост (со стандардна опрема) 217 kg

Техничките податоци во однос на неоптеретена тежина (DIN)
1) Во согласност према насоките VO (EU) 168/2013 со сите флуиди, со стандардната опрема и наполнетото гориво од најмалку 90% од искористеноста на капацитетот на резерварот.

БАГАЖ.

Алуминиумски систем за багаж

Совршено решение за љубителите во патувањето што бараат најмногу за себе и својата опрема дури и под екстремните услови: издржлив, водоотпорен и на прашина, отпорен алуминиумски систем за багаж, кој се состои од:

 • Алуминиумска кутија за монтирање од десната страна
 • Простор за складирање околу 36 литри
 • Алуминиумска кутија за монтажа од левата страна
 • Простор за складирање околу 44 литри
 • Алуминиумска горна кутија на пр. за BMW Motorrad кацига
 • Простор за складирање околу 32 литри

Atacama систем на мек багаж

 • Atacama замотана торба е изработена од робусна мешавина на материјали, убедлива е благодарение на своите паметни детали и голема зафтнина за складирање.
 • Замотаната торба за багаж има зафтнина од 40 литри, а страничните торби вкупно 60 литри.
 • Покрај водоотпорниот уметок, различни прегради за складирање, кои нудат дополнителен простор.
 • Отпорни рачки за носење и прицврстувачи за брзо ослободување се погодни за лесно монтирање на мотоциклот и обезбедуваат сигурно прилагодување и екстремно практично ракување.

ЕРГОНОМИЧНОСТ И КОМФОР.

Подесувачки потпирач за ногата на возачот

Со пружина опремени потпирачи за нозете возачите со пластични плочки кои се прилагодливи на три позиции и обезбедуваат максимална удобност и безбедност како на и надвор од патот. Тоа се дополнителен зафат на земја и уште подобра контрола на машината при возење во стоечка положба.

Црн наслон за ногата со подесување, за возачот

Со пружина опремен потпирач за нозете на возачот со пластични плочки, се подесуваат на три позиции и обезбедуваат максимална удобност и сигурност, како на патот така и надвор од патот. Ова значи дополнително прилагодување на теренот и уште подобра контрола над машината, за време на возењето во стоечка положба.

Рели седиште

 • Едноделно високо рели седиште скроено за теренско користење, на високите возачи им нуди масимална слобода на движење кога ќе го напуштат патот.
 • Тука има уште повеќе простор за сувозачот.
 • Елегантниот, ергономичен и разнобоен дизајн го прави задниот крај на машината да изгледа посебно спортски.

НАВИГАЦИЈА И КОМУНИКАЦИЈА.

BMW Motorrad Navigator VI

 • Со мултифункционалниот Навигатор VI, планирањето на дестинацијата е детска игра. Систем со 16 GB флеш меморија и со екран на допир со дијагонала од пет-инчи е секогаш сигурен водич.
 • Благодарение на кружниот поларизирачки филтер (CPOL), водоотпорниот екран може лесно да се прочита, дури и на директна сончева светлина. Екранот со висока резолуција во куќиштето, наликува на паметен телефон, ги обезбедува сите најважни информации и неопходниот преглед во секоја ситуација.
 • Бројни дополнителни функции го прават планирањето и патувањето повозбудливо искуство. Ова ви овозможува да креирате патеки според личните преференци за да уживате во возењето на патишта со малку сообраќај.
 • На непознат терен, опцијата „таму и назад“ е особено корисна, затоа што секогаш ќе завршите со сигурност на местото на поаѓање.
 • Bluetooth конекцијата со комунукациски системот за комуникација BMW Motorrad и опционална апликација за паметниот телефон овозможуваат мултимедијална забава при возење: објави за навигација, телефонски повици и стриминг музика, како и добивање временска прогноза или информации за сообраќајната гужва, без никакви проблеми.
 • Заедно со подготовката на навигацијата, достапни се и дополнителни функции како „ My Motorcycle “, а може да се контролира и со помош на мулти-контролoр на воланот.
 • Секој што ќе избере претходно инсталирани мапи, останува секогаш во тек благодарение на доживотното ажурирањето на мапата.
 • И уште една работа: со опцијата за избор на комплет за вградување во автомобили, Navigator VI е исто така идеален придружник во вашиот автомобил.

БЕЗБЕДНОСТ.

Ендуро алуминиумски заштитник на моторот

 • Издржливиот алуминиумски enduro заштитник на моторот ефикасно го штити дното на моторот, од каменити парчиња и оштетувања.
 • Алуминиумскиот штитник, кој е специјално дизајниран за употреба на терен, е дебел 2 мм и значително подолг од стандардниот штитник на моторот.
 • Неговата специјална форма го засилува впечатливиот надворешен изглед на машината.

Црн ендуро алуминиумски заштитник на моторот

 • Издржливиот алуминиумски ендуро заштитник на моторот ефикасно го штити подот на моторот од каменити парчиња и оштетувања.
 • Алуминиумскиот заштитник, кој е специјално дизајниран за употреба на терен, е дебел 2 мм и значително подолг од стандардниот заштитник на моторот.
 • Неговата специјална форма го засилува впечатливиот надворешен изглед на машината.

Помошни LED фарови

 • Многу моќните помошни LED фарови во куќиштето од алуминиум, гарантираат дека можете да гледате подобро и да бидете виден подобро, дури и во магла или дожд, со тоа ќе се подобри вашата безбедност.
 • Во исто време, тие обезбедуваат подобро осветлување на патиштата со нивната боја која наликува на дневна светлина.
 • LED технологијата обезбедува работа, скоро целосно без абење.