BMW Motorrad Македонија

F 750 GS

Почеток на нешто ново.

Благодарение на него работи мотороти, секој ден. Вашето срце чука во ритамот на BMW F 750 GS. Тој е вашиот билет за авантурата. Со избалансиран Ендуро all-rounder мотоцикл, ќе ги совладате сите патишта, без оглед на површината на патот, и ќе ги проширите своите хоризонти – затоа што сакате повеќе. F 750 GS ви дава повеќе моќ, повеќе удобност, повеќе GS дух. Почуствувајте го моќниот карактер на моторот и уживајте во леснотијата на управувањето со F 750 GS. Додека го откривате светот, имате мотоцикл со автоматска контрола на стабилноста (ASC) и antilok систем за сопирање ABS под целосна контрола. И фабричката опција Connectivity со својот 6,5-инчен TFT екран оска од 6,5 инчи, ви покажува меѓу другото, од која крстосница да завртите, или кој всушност ве повикува. Јасно и концизно – за да не ве одвлече вниманието од патот. Стапувањето во вашето второ доживување е – исто така благодарение на ниското седиште – полесно отколку порано.

Вистински GS корени.

Очигледно е: од тенката позадина до впечатливиот преден резервар до типичниот GS на  предниот браник, дизајнерските елементи на F 750 GS зборуваат со јасен јазик: мотоциклот го содржи генот GS. Типично препознатлив и оригинален. Кога се гледа  предната страна, новите фарови се особено впечатливи – вистински светлосен симбол. А галванизираната заштитна мрежа со ексклузивен стил го нагласува високиот квалитет all-rounder на мотоциклот и го отелотворува духот на GS. Откријте повеќе!

Нов двојен цилиндар за двојно лансирање.

Кога ќе го стартувате вашиот F 750 GS, започнува патувањето кон непозната територија. Редниот двојен цилиндар ќе донесе насмевка на вашето лице – со 57 kW (77 КС), тој го носи ново дизајнираниот мотор, премногу моќ на задното тркало – додека ја одржува потрошувачката на еднакво ниско ниво (4,1 l на 100 km според WMTC тестот).За младите возачи со лиценца од класа А2: дури и намалената моќност од 35 kW (48 KS) ви го дава тоа чисто GS чувство.

Секое тргнување е лесно.

Агилното управување, голема удобност и можноста за спуштеното наслонување ви го олеснуваат влегувањето во GS светот, повеќе од кога и да било досега. За да бидете сигурни дека седите совршено, F 750 GS може да се прилагоди на различни висини на седиштата: од спуштени 770 mm на 830 mm. Уште повеќе: опуштената, но активна позиција на седиштето и променливата ергономија ви помагаат за активна безбедност и ве поврзува вас и вашиот мотоцикл во едно – со цел за удобно патување.

Ексклузивен стил.

Дали сакате да настапите елегантно со вашиот F 750 GS? Тогаш ексклузивниот стил со стерео металик мат боја е совршен за вас. Со овој стил, галванизираната заштитна мрежа со голема GS лента и гранитни сиви фелни, совршено ја подготвуваат сцената за F 750 GS. Црно-сива клупа за седење, два штитника на рака и сребрен анодиран управувач, го комплетираат изгледот со вкус.

Moтор
Tип Четиритактен реден дво-цилиндричен мотор со водено ладење, четири вентили по цилиндер, две оски во главата на цилиндарот, подмачкување на сув картер
Дијаметар x од 84 mm x 77 mm
Зафатнина 853 cc
Номинална излезна моќност 57 kW (77 КС) при 7.500 rpm
ОЕ редукција на излезната моќност на 35 kW (48 ks) при 6.500 вртежи во минута
Макс. вртежен момент 83 Nm на 6.000 вртежи во минута
OE редукција на излезната моќност : Nm при 4.500 вртежи во минута
Сооднос на компресија 12,7 : 1
Контрола на мешавина Електронско вбризгување
Контрола на емисија Три-насочен каталитички конвертор затворена јамка, стандард емисија на EU-4
Перформанси / потрошувачка на гориво
Максимална брзина 190 km/h
Потрошувачка на гориво на 100 km врз основа на WMTC 4,1 l
Електрични системи
Алтернатор перманенетен магнетен  алтернатор 416 W (номинална моќност)
Акумулатор 12 V / 10 Ah, без одржување
Трансмисија на моќта
Квачило Mokro квачило со повеќе дискови , пролизгава, механичко
Менувач Шестсбрзински менувач со константна мрежа вграден во куќиштето на радилицата
Погон Бескрајен ланец со O-прстени и амортизација  на удар во осовината на задното тркало
Шасија / сопирачки
Рам Рам тип на мост, конструкција на челична школка
Локација на predno тркало / суспензија Телескопска вилушка, Ø 41 mm
Локација на задно тркало / суспензија Двострука вилушка од лиен алуминиум, централна нога од пружина, прилагодливо предходно оптоварување на пружината, прилагодување амортизација на одскокнување
Поместување на суспензијата напред / назад 151 mm / 177 mm (OE: комплет за спуштање на суспензијата 131 mm / 157 mm)
Осовинско растојание 1.559 mm
Затур 104,5 mm
Агол на главата на управувачот 63°
Тркала Тркала од лиен алуминиум
Фелна, предна 2,50 x 19″
Фелна, задна 4,25 x 17″
Гума, предна 110/80 R19
Гума, задна 150/70 R17
Сопирачка, предна Сопирачка со два диска, подвижни дискови на сопирачката, Ø 305 mm, дво-клипна шепа на сопирачката
Сопирачка, задна Сопирачка со еден диск, Ø 265 mm, едно-клипна шепа на сопирачката
ABS BMW Motorrad ABS (одвоив)
Димензија / тежина
Висина на седиште 815 mm (OE комлет со спуштена суспензија: 770 mm, OE ниско седиште: 790 mm, OE удобно седиште: 830 mm)
Внатрешна кривина за ногата 1.830 mm (OE комлет со спуштена суспензија: 1.750 mm, OE ниско седиште: 1.790 mm, OE удобно седиште: 1.870 mm)
Корисна зафатнина на резерварот 15 l
Резерва oko 3,5 l
Должина 2.255 mm
Висина (без огледала) 1.225 mm
Ширина (вклучени огледала) 922 mm
Неоптеретена тежина, подготвена за пат, полн резервар1) 224 kg
Дозволена вкупна тежина 440 kg
Носивост  (со стандардна опрема) 216 kg

Техничките податоци се однесуваат на неоптоварена тежина (DIN)
1) Во согласност со Директивата 93/93 / EEC со сите течности, и гориво најмалку до 90% од корисниот волумен на резерварот

Делови со високи перформанси

HP спортски пригушувач

 • Пригушувач на навлекување за силен-грлат звук и спортски изглед
 • Пригушувачот е направен од титаниум (школка, цевка за поврзување и внатрешноста)
 • Завршен капак и топлотен штит од карбон
 • Полесна е од производниот пригушувач
 • Зголемен вртежен момент до среден обем на вртежи во минута, моќност на ниво на стандардна конфигурација

Складирање

Варио кутија

 • Црна пластична кутија
 • Зафатнината на кутијата може да се подесува со поместување на шипката
 • Зафатнина: околу 20-29 l (десна), околу 30-39 l (лева)
 • Иновативен механизам за закачување на возило
 • Опции: облоги

Торба за резервар

 • Торба за резервар со отвор за кабел отпорен на виткање
 • Импрегнирани надворешни џебови со патент
 • Интегрирана капуљача за дожд со преглед на мапата
 • Стабилизирачката фукнкционална шипка околу возилата дозволува да се закачи џеп за папки или дополнителен багаж

Мека торба за седиштето на сувозачот

 • Водоотпорен главен оддел, приближно 2,5 литри, може да се прошири до околу 8 литри, внатрешна торба со рол-врв
 • Петелките ви овозможуваат да се закачи дополнителен багаж
 • Патент затварачот од трите страни обезбедува добра пристапност
 • Практична рачка-носач
 • GS запис на капачето

Ергономија и удобност

Ендуро потпирачи за стапала

 • Подобра заштита на возачите од ветер и временските услови
 • Подобрена можност за турнеја; дури и долгите делови на автопатот можат да се претворат во удобност
 • Премачкана е со слој против гребнатинки за непречена долготрајна транспарентност
 • Идентично со стандардните шофершајбна на моделот F 850 ​​GS

Ветробран, голем, транспарентен

 • Подобра заштита на возачите од ветер и временските услови
 • Подобрена можност за турнеја; дури и долгите делови на автопатот можат да се претворат во удобност
 • Премачкана е со слој против гребнатинки за непречена долготрајна транспарентност
 • Идентично со стандардните шофершајбна на моделот F 850 ​​GS

Рели мотоциклистичко седиште

 • Зголемена цврстина на седиштето за возење надвор од патот
 • Помала ширина од стандардното седиште
 • Тенка и тесна силуета го потенцира изгледот на Enduro
 • Одобрен за 2 лица (намалена удобност на совозачот)
 • Боја: црна / сива

Навигација

BMW Motorrad Navigator VI

Дозволете новиот Navigator VI да ве однесе на најдобрите возења од вашиот живот. Големиот 5-инчен екран на допир ќе ви го покаже патот до бескрајно задоволство при возењето. Кружниот поларизирачки филтер за екран (CPOL) го минимизира сјајот и го подобрува контрастот, со што се обезбедува оптимална читливост дури и при директна сончева светлина. Обидете се на нови рути и дестинации користејќи ја опцијата за планирање „Патишта со кривини“, елементот „Избегнувајте поголеми магистрални автопати“ и функцијата „Кружно патување“ за кружни патувања по време, оддалеченост или меѓу одредиште. За да ви помогне да уживате во најдобрите погледи додека патувате, „Водичот низ природата“ ви дава точен опис на околината. Подесете ја музичката подлога за вашето патување: со помош на Bluetooth технологија и новата опција „Music Streaming“, можете да ги слушате насловите сочувани на вашиот smartfon-паметен телефон. Бидете режисер и контролирајте ги „Акционите камери“ директно од навигаторот.Опционалната апликација за Смартфон линк за информации за сообраќај во реално време со временска прогноза, ви кажува што точно треба да знаете кога ви требаат. „4-Button Mount“ ви овозможува полесно управување со сите релевантни функции додека патувате.Исто така, ќе добиете доживотно бесплатно ажурирања на претходно инсталираните податоци за мапите.

BMW Motorrad Navigator V

Navigator V со голем TFT екран во боја од 5“ е совршен електронски извидник за посветени велосипедисти.
Softver BaseCamp ви овозможува сами да испланирате детални рути. Изберете го најбрзиот или најкраткиот пат или одберете ја опцијата „патишта со кривини“, ако го сакате она највозбудливото. Опцијата со апликација со smartfon линкот за информации за сообраќајот во реално време и временски прогнози, ви кажува што точно треба да знаете кога тоа ви е потребно. ТТС навигациските објави со детални описи на вашата околина, ќе ве информираат за сè околу вас на рутата што сте ја одбрале. Bluetooth технологијата и одбраниот систем за комуникација BMW Motorrad, комуникацискиот систем ги пренесува инструкциите за трасирање и тоа дирекно во вашата кацига преку безжична врска, а можете да ја користите функцијата handsfree за телефонски повици.
Податоците за мапата се претходно инсталирани, и добивате доживотно ажурирање.

BMW Motorrad држач za паметен телефон

 • Тврда кутија за паметен телефон одпорна на прав и вода, со прозор и приклучок за полнење
 • Паметниот телефон може да се наполни преку микро-USB или безжична врска со користење на Qi сдандар²
 • Лежиштето може да се ротира 90 ° за да се набљудува во хоризонтална или вертикална форма
 • Погоден за екраните до 5 “, висина до 13,8 cm, ширина до 7,3 cm, дебелина до 1,1 см
 • Се вклопува во специфични лежишта за возила за BMW Motorrad Navigator®

² Само за Qi- компатибилен паметен телефон-уреди (Qi е стандард за безжичен пренос на електрична енергија преку електромагнетна индукција на кратки растојанија)
³ Не е опфатен во обемот на испорака

Безбедност

Пластичен заштитник на моторот

 • Оптимална заштита на моторот од камења во лет во услови на теренско возење.
 • Тврда пластика отпорна на ултравиолетова светлина.
 • Тежина: Приближно 0,5 кг

Шипка за заштита на моторот

 • Отпорни, дводелни заштитни шипки
 • Јаки цевки од не рѓосувачки челик, електрополирани за заштита од корозија
 • Тежина: околу 1,8 кг

Штитник за раце

 • Заштита на рацете на возачот од ветер и лошо време, како и дефлектор за грмушки, гранчиња и камења во лет што се среќаваат при возења надвор од патот
 • Тврда пластика отпорна на ултравиолетова светлина
 • Боја: црна

Одржување и технички детали

Автоматски систем за подмачкување на синџирот

 • Континуирано подмачкување на погонскиот ланец
 • Намалување на одржувањето и трошоците
 • Продолжен сервисен век на траење на ланецот
Конфигуратор на мотоцикли