BMW Motorrad Македонија

C 400 GT

Градот во нова димензија.

Што го прави градот интересен? Различните луѓе? Трендови кои се ствараат тука? Безброј можности? Сето ова заедно! За да го откриете сето тоа, треба да бидете во добра форма – за да можете комотно да поминете низ разновидниот градски живот: BMW C 400 GT. Со тоа, пулсот на градот забрзува малку повеќе и вашиот опсег се зголемува исто како и вашата дигитална поврзаност со светот. Бидејќи со овој скутер со средна големина, вие сте подеднакво удобни и агилни во градот, како и во околината. Откријте го вашиот град во нова димензија со C 400 GT и очекувајте многу, многу повеќе од она што го прави вашиот град интересен.

Прогресивен, иновативен и полн со емоција.

Право во град! Или уште подобро: чисто задоволство! Овој агилен скутер со средна големина ви овозможува да го освоите градот – истовремено ве подготвува и за подолги патувања во околниот регион. Ова е точно она што го пренесува дизајнот на C 400 GT: спортскиот V- облик компоненти на елегантниот декоративен панел и шофершајбна со голем формат ве штитат од ветрот и временските услови и сведочат за урбаната желба за авантура. Ергономски дизајнираното седиште, кое гарантира удобност, како и самоуверено место за седење – без разлика дали е за кратко возење или подолго патување – исто така придонесува за ова. Технологијата на LED светлата е особено впечатлива: Препознатлив фар со опционални светла за дневно возење   и интегрирани предни жмигавци  овозможуваат убедлив изглед уште од првиот момент. И она што изгледа навистина добро од напред е импресивно од задниот дел: тесен, прогресивен и полн со емоции – тоа е она што го прави градот го прави уште позабавен.

Поврзан со градот – и целиот свет.

Вака изгледа иднината: BMW Motorrad Connectivity ви овозможува да доживеете вистинска револуција во однос на поврзаноста на вашиот C 400 GT. Со овој дополнителен додаток, вашиот smartfon -паметен телефон и вашиот скутер стануваат едно. За да го постигнете ова, вашиот телефон се поврзува со стандарден TFT екран и може интуитивно да се контролира преку мултиконтролер на рачките на управувачот. Штекер интегриран во багажникот гарантира дека вашиот smartfon- останува толку полн со енергија како и вие. Без разлика дали станува збор за плејлиста со вашите омилени звуци или со најдобрата рута низ градот: иновативниот екран со стрелки од свртување до свртување ви овозможува да го пронајдете патот бргу и безбедно. А секогаш сте во контакт со пријателите. Комуникацискиот систем BMW Motorrad ви овозможува лесен пристап до контакти во вашиот smartfon-паметен телефон преку мултиконтролер, со што остварувате телефонски повици додека возите.

Доживејте повеќе во удобност.

Вашиот град не е доволно голем? Сакате да доживеете уште повеќе? Нема проблем со моделот C 400 GT. Без напорно ве носи низ најтесните улички брзо и агилно и импресивен е на подолги патувања благодарение на единственото удобно возење. Така, доживејте одлични карактеристики на управување, без вибрации и со многу стабилност – на правиот  пат, како и на улички со кривини. ABS и автоматската контрола на стабилноста (ASC) како стандард обезбедуваат безбедност во секоја ситуација. А C 400 GT со стандардно возење без клуч е уште подобро.

Мотор
Tип Едноцилиндричен четиритактен мотор со ладење на вода, 4 вентили по цилиндар, осовина во главата на цилиндарот со осцилирачко рамо, влажно подмачкување на карбураторот
Мерка х од 80 mm x 69,6 mm
Зафатнина 350 ccm
Називна излезна моќност 25 kW (34 ks) при 7.500 вртежи во минута
Макс. вртежен момент 35 Nm при 6.000 вртежи во минута
Сооднос на компресија 11,5:1
Контрола на мешавина / управување со мотор BMS-E2 дигитално управување со мотор
Контрола на емисија Трисмерен каталитички конвертор на затворени јамки
Стандардна емисија EU-4
Перформанси / потрошувачка на гориво
Максимална брзина 139 km/h
Потрошувачка на гориво на 100 km врз основа на WMTC 3,5 l
Tип на гориво Безоловен супер 95 (ROZ), компатибилен со Е10
Електричен систем
Алтернатор Трофазен генератор 316 W
Акумулатор 12 V / 9 Ah, без одржување
Трансмисија на моќност
Квачило Центрифугално суво квачило
Менувач CVT менувач со постојано променлив пренос
Секундарен погон Комплет запчаници
Шасија / сопирачки
Рам Конструкција од челични цевки со единица од лиен алуминиум
Локација на предно тркало / суспензија Телескопска предна вилушка Ø 35 mm
Локација на задно тркало / суспензија Двострука алуминиумска вилушка, двострука пружинска нога, прилагодливо  оптеретување
Поместување на суспензија напред / назад 110 mm / 112 mm
Осовинско растојание 1.565 mm
Затур 81 mm
Агол на глава управувач 63,6°
Тркала Тркала од лиен алуминиум
Фелна, предна 3,50 x 15″
Фелна, задна 4,25 x 14″
Гума, предна 120/70 15
Гума, задна 150/70 14
Сопирачка, предна Сопирачка со двоен диск, крут, дијаметар 265 mm, четири-клипна шепа на сопирачката
Сопирачка, задна Сопирачка со еден диск, дијаметар 265 mm, едно-клипна шепа на сопирачката
ABS BMW Motorrad ABS
Димензии / тежина
Висина на седиште 775 mm
Внатрешна кривина на нозете 1.760 mm
Употреблива зафатнина на резерварот 12,8 l
Резерва 4 l
Должина (преку носачот) 2.210 mm
Висина (преку стаклото на ветробран без оптоварување со тежина (DIN)) 1.437 mm
Ширина (со огледала) 835 mm
Без оптоварување со тежина, спремен за пат, со полн резервар1) 212 kg
Сува тежина 201 kg
Дозволена вкупна тежина 415 kg
Носивост (со стандардна опрема) 203 kg

Техничките податоци се однесуваат на тежината на празен мотоцикл (DIN)
1) Во согласност со насоките 93/93/EWG со сите течности и горива од најмалку 90% од зафатнината на резерварот

БАГАЖНИК.

Горно складирање, мало, 30 l

 • Водоотпорно пластично горно складирање
 • Зафатнина: околу 30 l, доволно за да собере една кацига
 • Шарките за меко затворање овозможуваат благо спуштање во затворена положба
 • Опционално: внатрешен џеб за горно складирање
 • Боја: црна/мат метализирана гранитно- сива или црно/ тркачки црвена солидна боја

Горно складирање, лесно, 29 l

 • Пластично горно складирање
 • Зафатнина: околу 29 l, доволно за да собере една кацига
 • Голем заден рефлектор
 • Ја опфаќа и бравата со два клуча, плоча за адаптер и материјалот за монтажа
 • Опционално: внатрешен џеб за горно складирање

Носач за багаж

 • Силен, отпорен на деформирање, носач за багаж, со атрактивен дизајн
 • За горно складирање и обезбедување на други парчиња багаж
 • Боја: алуминиум сребрена

ЕРГОНОМИЧНОСТ И УДОБНОСТ.

Ветробран, висок, провиден

 • Подобрена заштита на возачот од ветер и временски услови
 • Подобрена способност за патување; дури и на долги патувања по автопат може да ги минете во удобност
 • Димензии (HxW): 579×410 mm
 • Облога отпорна на гребење за долгорочна јасност

Надстрешница на скутер

 • Совршено вклопена, водоотпорна заштитна завеса идеална заштита од ветер, временски услови и нечистотија на патот за нозете и долниот дел од телото на возачот.
 • Патентираниот систем против лулање со воздушни перничиња за надувување спречува лулање кај големи брзини
 • Надворешни црвени копчиња за да ја отворите касетата
 • Уметок од неткаен полиестерски, може да се отстрани и зацврсти со нитни, штити од студ.
 • Цврст надворешен материјал изработен од полиамид / ПВЦ / полиестер